Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Webbov teleskop sa pozrel do stredu Fantómovej galaxie

VEDA NA DOSAH

Jej snímky vznikli spojením záberov dvoch vesmírnych ďalekohľadov, starého, Hubblovho, a nového, Webbovho.

M74 žiari na snímke, ktorá vznikla kombináciou záberov Hubblovho vesmírneho teleskopu a vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Zdroj: ESA/NASA

M74 na snímke, ktorá vznikla kombináciou záberov Hubblovho vesmírneho teleskopu a vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Zdroj: ESA/NASA

Európska vesmírna agentúra (ESA) na svojom portáli vysvetľuje, že nové snímky veľkolepej Fantómovej galaxie, známej aj pod označením M74, ukazujú silu spolupráce vesmírnych observatórií. V tomto prípade sa údaje zo starého vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba a nového Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu navzájom dopĺňajú, a poskytujú tak na ňu komplexný pohľad.

Fantómová galaxia leží v súhvezdí Rýb a je otočená takmer tvárou k Zemi, od ktorej je vzdialená približne 32 miliónov rokov. M74 je známa i ako „špirála s grandióznym dizajnom“. Na rozdiel od nejednotnej a členitej štruktúry niektorých špirálových galaxií, ramená jej špirály sú výrazne vykreslené. To z nej robí obľúbený cieľ pre astronómov, ktorí študujú pôvod a štruktúru galaktických špirál.

Webbovo ostré videnie odhalilo v grandióznych špirálových ramenách M74, ktoré sa vinú smerom von zo stredu snímky, jemné vlákna plynu a prachu. Vďaka nedostatku plynu v jej centre snímky odhaľujú jasnú hviezdokopu.

Viac očí – viac rozumu

Webb sa pozrel na M74 pomocou svojho stredného infračerveného prístroja (MIRI) taktiež preto, aby sa dozvedel viac o najskorších fázach formovania hviezd v tejto lokalite vesmíru. Dané pozorovania sú súčasťou rozsiahlejšieho úsilia o zmapovanie devätnástich blízkych galaxií tvoriacich hviezdy v infračervenom pásme v rámci medzinárodnej spolupráce PHANGS. Tieto galaxie už boli pozorované pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu a pozemných observatórií. Pridanie krištáľovo čistých pozorovaní Webba na dlhších vlnových dĺžkach umožní astronómom presne určiť oblasti tvoriace hviezdy v galaxiách, presne zmerať hmotnosti a vek hviezdokop a získať prehľad o povahe malých zŕn prachu, unášaných v medzihviezdnom priestore.

Hubbleove pozorovania M74 odhalili mimoriadne jasné oblasti zrodu nových hviezd, známe ako oblasti HII. Záznamy Hubbleovho teleskopu, ostré vďaka ultrafialovým a viditeľným vlnovým dĺžkam, dopĺňajú Webbovu bezkonkurenčnú citlivosť na infračervených vlnových dĺžkach, rovnako ako pozorovania z pozemných rádiových teleskopov, ako je teleskop ALMA v púšti Acatama v Chille. Kombináciou údajov z teleskopov pracujúcich v celom elektromagnetickom spektre môžu vedci získať lepší prehľad o astronomických objektoch než pri použití jediného observatória – dokonca takého, ktoré je výkonné ako Webb.

O Webbovom teleskope

Webbov teleskop je najnovší kozmický ďalekohľad, vyvinutý na čele s NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA). Snímky, ktoré sprostredkúva, pomáhajú lepšie porozumieť vesmíru.

Zdroj: ESA
(GL, JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky