Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Existujú mimozemšťania?

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Mimozemská civilizácia bola pravdepodobne spozorovaná pri hviezde KIC 8462852, ktorá je od našej slnečnej sústavy vzdialená 1 481 svetelných rokov. Okolo tejto hviezdy obiehajú objekty, ktoré sú nezlučiteľné so slnečnou sústavou – teda vytvorené umelo, inteligentnými bytosťami.

„Nikdy sme nič podobné nevideli. Domnievali sme sa, že máme zlé dáta, ale všetky výpočty súhlasia,“ uviedla pre The Atlantic Tabetha Boyajian z Yaleskej univerzity.

Objekty, ktoré hviezdu KIC 8462852 obiehajú, majú veľmi nepravidelný tvar a dá sa predpokladať, že vo vesmíre nie sú dlho. Prípadné zrážky s meteoritmi by ich totiž obrúsili do pravidelného tvaru. Navyše sa pohybujú vo veľmi usporiadaných formáciách.

Je to mimozemská vesmírna flotila?

„Keď mi dáta ukázali, bol som absolútne fascinovaný. Samozrejme, mimozemšťania by mali byť až tá posledná alternatíva, o ktorej vedec uvažuje, ale toto skutočne vyzerá ako výtvor civilizácie,“ potvrdil astronóm Jason Wright.

Záujem prejavil aj astroprojekt SETI, ktorý pátra po mimozemskej civilizácii. Vedenie projektu sa rozhodlo, že hviezdu začnú od januára intenzívne pozorovať. Nech projekt potvrdí čokoľvek, je pravdepodobné, že civilizácia už tam dávno nebude. Obrázky viditeľné Keplerovým ďalekohľadom putujú na Zem príliš dlho na to, aby sme si vedeli odovzdať aktuálne dáta.

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Zdroj: http://www.theatlantic.com/science/archive/2015/10/the-most-interesting-star-in-our-galaxy/410023/

Foto: www.pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky