Misia PACE bude pozorovať Zem z výšky 676 kilometrov najmenej tri roky. Projekt stál zatiaľ 968 miliónov dolárov.
Nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska dopravila dnes na obežnú dráhu Zeme vedeckú družicu NASA. Stalo sa tak i napriek snahám bývalej administratívy exprezidenta Donalda Trumpa o jej zrušenie.
Misia PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) bude najmenej tri roky skúmať oceány a atmosféru z výšky 676 kilometrov. Celý projekt stál zatiaľ 968 miliónov dolárov.
Pozorovania prostredníctvom satelitu PACE pomôžu vedcom lepšie predpovedať hurikány a iné prejavy nepriaznivého počasia a podrobne opísať zmeny na Zemi v dôsledku otepľovania. „Bude to nevídaný pohľad na našu planétu,“ skonštatoval vedec Jeremy Werdell.
Okrem toho sa satelit pomocou distribúcie fytoplanktónu a rias zameria aj na stav pozemských oceánov a preskúma jednotlivé typy častíc vo vzduchu.
Poskytne presnejšie dáta
Podľa Werdella je PACE schopný rozlíšiť až 200 farieb. NASA má už síce na obežnej dráhe viac ako dve desiatky satelitov a prístrojov na pozorovanie Zeme, no tie dokážu identifikovať len sedem či osem farieb. Družica PACE by preto mala poskytnúť omnoho dôkladnejší prehľad o tom, ako na seba vzájomne pôsobia atmosférické aerosóly (znečisťujúce látky a sopečný popol) a morský život (riasy a planktón).
„PACE poskytne ďalší rozmer toho, čo pozorujú iné satelity,“ uviedla riaditeľka divízie NASA pre výskum Zeme Karen St. Germainová.
Prvé údaje z družice vedci očakávajú o jeden až dva mesiace.
V súčasnosti NASA tiež spolupracuje s Indiou na ďalšom pokročilom satelite na pozorovanie Zeme, ktorý by mali na obežnú dráhu vypustiť tento rok. Družica Nisar bude využívať radar na meranie vplyvu otepľovania na ľadovce.
Zdroje: Novinky.cz, NASA, tech.sme.sk
(af)