Astronómovia z Univerzity v Yale našli hviezdokopu starú takmer 10 miliárd rokov vzdialenú asi 261 000 svetelných rokov od Zeme.
Medzinárodný tím astronómov objavil novú hviezdokopu v blízkosti Magellanových mrakov, malých galaxií v okolí Mliečnej cesty. Ide o súčasť prieskumu DECam Local Volume Exploration (DELVE). Skupina astronómov vedená Williamom Cernym z University v Yale uskutočnila detekciu prostredníctvom vyhľadávania zhodných filtrov pomocou zobrazovania z kamery Dark Energy Camera (DECam).
Dark Energy Camera (DECam) je jedným z najvýkonnejších širokouhlých zobrazovacích prístrojov na svete, ktorý vedcom pomáha mapovať milióny galaxií. Prístroj je umiestnený na 4-metrovom ďalekohľade Victor M. Blanco Telescope (CTIO), ktorý sa nachádza v observatóriu na Cerro Tololo v Čile.
Magellanove mraky
Veľký Magellanov mrak je nepravidelnou galaxiou s náznakmi špirálových ramien. Vnútri sa nachádzajú hmlovina Tarantula, oblasť H II – svietiaca hmlovina –, mračná plynu, prachu, mladé hviezdokopy a zvyšky supernov. Veľký Magellanov mrak je viditeľný voľným okom z južnej pologule. Malý Magellanov mrak je trpasličia nepravidelná galaxia obiehajúca okolo našej Galaxie. Obsahuje asi miliardu hviezd. Pomenované sú podľa moreplavca Ferdinanda Magellana, ktorý Veľký aj Malý Magellanov mrak pozoroval počas plavby okolo sveta, na ktorú vyrazil v roku 1519.
Hviezdokopy
Hviezdokopy sú skupiny hviezd viazané dokopy vlastnou gravitáciou. Delia sa na dve hlavné skupiny: otvorené hviezdokopy a guľové hviezdokopy. Štruktúra otvorených hviezdokôp bola narušená vonkajšími gravitačnými vplyvmi, jednotlivé hviezdy však ďalej putujú vesmírom rovnakým smerom a rovnakou rýchlosťou. Ich hviezdy sú relatívne mladé a v hviezdokope ich býva niekoľko stoviek. Guľové hviezdokopy (globular clusters) sú gravitáciou pevne viazané do kompaktnej štruktúry, ktorá môže mať v priemere viac ako 100 svetelných rokov. Ich hviezdy sú spravidla staré viac ako 10 miliárd rokov, pochádzajú teda z raného vesmíru. Guľové hviezdokopy obsahujú hviezdy populácie II, ktoré vznikli z počiatočného materiálu v galaxii.
Hviezdokopa DELVE 6
Hviezdokopa s označením DELVE 6 (alebo DELVE J0212-6603) je stará približne 9,8 miliardy rokov, má nízky obsah ťažkých prvkov a veľmi nízku jasnosť. Nachádza sa asi 261 000 svetelných rokov od Zeme, 65 000 svetelných rokov od stredu Malého Magellanovho mraku a približne 114 000 svetelných rokov od stredu Veľkého Magellanovho mraku.
Šírka skúmanej štruktúry DELVE 6 je približne 33 svetelných rokov a nachádza sa na samotnom okraji Veľkého Magellanovho mraku, ktorý má šírku asi 60-tisíc svetelných rokov. Zároveň je blízko menšieho Magellanovho mraku.
Zatiaľ však nie je jasné, či hviezdokopa vznikla v jednom z Magellanových mrakov alebo dokonca na Mliečnej ceste, bude preto treba podrobnejšie preskúmať jej pohyb. Vzhľadom na stále nové objavy podobných systémov hviezdokôp v blízkosti Magellanových mrakov v posledných rokoch vedci predpokladajú, že v okolí Veľkého a Malého Magellanovho mraku môžu existovať aj ďalšie rozsiahlejšie hviezdokopy, ktoré ešte na objavenie čakajú.
Zdroj: Living future, phys.org, arxiv.org
(zh)