Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V najbližších dňoch bude na oblohe aktívny meteorický roj Lyríd

VEDA NA DOSAH

V týchto dňoch sa začína aktivita Lyríd. Najlepšie podmienky na pozorovanie sú na začiatku aktivity vždy v druhej polovici noci.

Astronóm s teleskopom pozorujúci hviezdnu oblohu. Zdroj: iStockphoto.com

Čaká nás ďalšie nebeské divadlo, keď budeme môcť pozorovať meteorický roj Lyríd. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Po dlhej jarnej prestávke, keď od ukončenia činnosti meteorického roja Kvadrantíd začiatkom januára nebol v činnosti žiadny meteorický roj, sa v týchto dňoch začína aktivita Lyríd. Nebeské divadlo môžeme pozorovať do 25. apríla 2024, jeho maximum nastane 22. apríla 2024.

„Meteorický roj Lyríd má veľmi premenlivú frekvenciu. Pozorované maximum činnosti je úzke – úkaz trvá približne týždeň –, z čoho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len dvestotisíc kilometrov. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc, frekvencie z roka na rok výrazne kolíšu,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Z histórie Lyríd

Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred n. l. Meteorický roj Lyríd súvisí s periodickou kométou P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov.

Matematicky to v roku 1867 potvrdil nemecký astronóm Johann Gottfried Galle. Na základe toho úspešne vystopoval históriu roja až do 16. marca 687 pred n. l.

Aktivita Lyríd je v súčasnosti pomerne slabá: v starovekých čínskych záznamoch z obdobia pred naším letopočtom sa však našli správy o vysokých frekvenciách meteorov.

Podmienky na pozorovanie sú lepšie na začiatku aktivity

Maximum meteorického roja Lyríd nastane 22. apríla 2024, činný bude do 25. apríla 2024. Podmienky na pozorovanie v roku 2024 sú lepšie na začiatku aktivity, neskôr bude rušiť svit Mesiaca, ktorý je 24. apríla 2024 v splne.

„Dráha roja prechádza blízko Saturna vo vzdialenosti 0,16 astronomickej jednotky a gravitačné poruchy menia dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou – v niektorých rokoch je preto pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Radiant Lyríd

Vzhľadom na výšku radiantu (miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vyletujú meteory jedného roja) nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Radiant meteorického roja Lyríd.

Radiant meteorického roja Lyríd. Zdroj: AsÚ SAV, v. v. i.

Radiant Lyríd leží blízko hraníc súhvezdí Lýra a Herkules a blízko jasnej hviezdy Vega. Niekedy sa nazývajú aj Aprílové Lyridy podľa ich výskytu v druhej polovici apríla. V zozname meteorických rojov Medzinárodnej astronomickej únie majú číslo 6. Čiastočky meteorického roja Lyríd sa zrážajú so Zemou rýchlosťou 49 km/s.

Zdroj: TS SAV, VND

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky