Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Košiciach sa bude po prvý raz konať Deň ESA na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Na podujatie zavítajú členovia Európskej vesmírnej agentúry (ESA), kozmonauti, najznámejšia svetová „marsonautka“ a bývalá stážistka v ESA.

Astronaut vo vesmíre. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok Zdroj: iStockphoto.com

Vo štvrtok 16. marca sa v Košiciach zídu viac ako dve stovky osobností z oblasti vesmírneho výskumu a vývoja. Na podujatie zavítajú i poprední ľudia z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), kozmonauti či najznámejšia svetová „marsonautka“ a chýbať nebudú ani vedci a akademici.

Slovensko sa vlani stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Podľa slov ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého je to pre Slovensko významný okamih. Vyzdvihol predovšetkým skutočnosť, že sa tak budeme môcť zapojiť do vesmírnych programov spoločne s európskymi veľmocami z oblasti vesmírneho výskumu.

Dnes sa do vesmírnych aktivít na svetovej úrovni zapája približne 40 slovenských firiem. Vďaka pridruženému členstvu sa podľa šéfa rezortu školstva môže tento počet dokonca znásobiť.

Pri tejto príležitosti sa bude v dňoch 15. – 17. marca po prvýkrát v histórii konať na Slovensku Deň ESA. V Košiciach sa zíde viac ako 200 odborníkov, vedcov a inovátorov nielen zo Slovenska, ale aj priamo z ESA.

Výber miesta podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva pre vedu, výskum a vysoké školstvo Michala Fedáka nebol náhodný. „Veľa výskumu aj firiem je v Košiciach. Zároveň je tu najstaršie planetárium a Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý sa už na týchto aktivitách podieľa. Neďaleko máme Astronomický ústav SAV, ktorý je unikátnou infraštruktúrou napríklad v rámci pozorovania Slnka,“ poznamenal štátny tajomník.

Okrem oficiálnej konferencie budú prebiehať i popularizačné podujatia. V rámci nich budú v piatok 17. marca v Kulturparku diskutovať so žiakmi a verejnosťou dvaja kozmonauti, ktorí spolu leteli do vesmíru – Ivan Bella a Jean-Pierre Haigneré. Verejnosti sa predstavia aj najznámejšia svetová marsonautka Michaela Musilová a bývalá stážistka v ESA Nicole Majská.

Zdroj: TS MŠVVaŠ SR

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky