Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svet čaká jedinečné hybridné zatmenie Slnka

VEDA NA DOSAH

Ďalšieho sa dočkáme až v roku 2031.

Zatmenie Slnka. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Už zajtra 20. apríla čaká svet zvláštne hybridné zatmenie Slnka. Neuvidí ho však každý. Hybridné zatmenie mení svoj vzhľad podľa toho, ako sa tieň Mesiaca pohybuje po povrchu Zeme.

K vzácnemu kozmickému javu dochádza len niekoľkokrát za storočie. Posledné hybridné zatmenie Slnka nastalo v roku 2013 a ďalšie nastane v roku 2031. Potom si pozorovatelia oblohy budú musieť počkať až do 23. marca 2164.

Počas tejto vzácnej nebeskej udalosti bude Mesiac prechádzať medzi Zemou a Slnkom a vytvorí úplné a neskôr prstencové zatmenie. Keďže kombinuje v sebe dva typy zatmení, dostalo pomenovanie hybridné. Vyzerá ako prstencové zatmenie Slnka alebo úplné zatmenie Slnka v závislosti od polohy pozorovateľa pozdĺž centrálnej dráhy zatmenia.

Dochádza k nemu v dôsledku zakrivenia Zeme a tieňa Mesiaca a nastáva, keď je Mesiac na svojej eliptickej dráhe čo najďalej od nás a keď sa tieň stretáva s povrchom našej planéty.

Zatmenia Slnka, či už úplné, alebo čiastočné, sú bežnejšie, než by si väčšina ľudí myslela. Ak sa vám podarí prežiť celé 21. storočie, čaká vás 224 zatmení Slnka, ale iba sedem z nich (3,1 percenta) tvorí hybridné zatmenia.

Na Slovensku ho, žiaľ, neuvidíme

Naša krajina, respektíve žiadna európska nebude mať šťastie uvidieť hybridné zatmenie. Dôjde k nemu na opačnej strane zemegule. Kochať sa ním budú môcť najmä obyvatelia Západnej Austrálie, Východného Timoru a východnej Indonézie. Aj v týchto častiach sa samotné zatmenie bude líšiť, niektorí uvidia úplné zatmenie a niektorí iba čiastočné.

Hybridné zatmenie sa začne o 22.37 východného času (4.37 CET) a podľa EarthSky potrvá približne do 1.56 východného času (ET). Maximálne trvanie úplnej fázy zatmenia Slnka nastane o 16 minút po polnoci (ET) a v blízkosti Východného Timoru bude trvať 1 minútu a 16 sekúnd.

Nesmúťte, keď nebudete môcť vidieť zatmenie na vlastné oči. Budete mať k dispozícii niekoľko bezplatných priamych prenosov, ktoré budú spomenutý nebeský úkaz vysielať. Napríklad TimeAndDate.com bude vysielať naživo na svojom kanáli YouTube, začne 19. apríla o 21.30 východného času (20. apríla o 3.30 nášho času).

Toto vzácne zatmenie Slnka sa začne pri východe slnka v južnom Indickom oceáne a skončí sa pri západe slnka v Tichom oceáne tesne nad rovníkom. V priebehu 3 hodín a 19 minút prekoná centrálny tieň Mesiaca dráhu dlhú 13 800 kilometrov, ktorá pokrýva 0,07 percenta plochy zemského povrchu.

 

Zdroj: iMeteo, EarthSky

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky