Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štart rakety NASA k Mesiacu sa pre poruchu odsunul aj po druhý raz

VEDA NA DOSAH

Raketu chcú teraz opraviť v dielni a nie na odpaľovacej rampe. Kedy sa ju pokúsia odštartovať znovu?

ažkotonážna raketa NASA (SLS) s kozmickou loďou Orion na vrchole mobilného odpaľovacieho zariadenia na štartovacej rampe v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Zdroj: NASA

Ťažkotonážna raketa NASA (SLS) s kozmickou loďou Orion na vrchole mobilného odpaľovacieho zariadenia na štartovacej rampe v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Zdroj: NASA

Štart novej ťažkotonážnej rakety NASA (Space Launch System – SLS) s vesmírnou loďou Orion bez ľudskej posádky v rámci misie Artemis sa opäť neuskutočnil. Prvý pokus, v pondelok 29. augusta 2022, bol zrušený štyridsať minút pred štartom pre problémy s motorom. Druhý, v sobotu 3. augusta 2022, zlyhal pre únik kvapalného vodíka.

Podľa BBC News chcú teraz inžinieri raketu opraviť v dielni a nie na odpaľovacej rampe. Podľa NASA sa manažéri misie Artemis rozhodli, že sa zrieknu ďalších pokusov o spustenie začiatkom septembra. To znamená, že tretí pokus o odpálenie možno uvidíme až na budúci mesiac.

V decembri NASA oslávi 50. výročie posledného pristátia človeka na Mesiaci – v rámci posádky Apollo 17. Aj preto má štart pre NASA mimoriadny význam. Mala by niekoľko ráz obletieť Mesiac a vrátiť sa na Zem.

Jej štart je súčasťou programu so symbolickým názvom Artemis. Ten odkazuje na Artemis, antickú bohyňu lovu, ale v niektorých mýtoch aj bohyňu Mesiaca a sestru dvojčaťa Apolóna. Meno jej mužského dvojčaťa zas odkazuje na projekt Apollo, ktorý dopravil na Mesiac prvých ľudí.

Zdroje: BBC News, NASA
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky