Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Spejbl môže z centra v pražskom planetáriu komunikovať s Hurvínkom na obežnej dráhe Zeme

Andrea Fedorovičová

Postavička deti priamo z vesmíru informuje, ako sa má. Môžu sa jej pýtať na všetko, čo ich zaujíma.

Spejbl môže komunikovať s Hurvínkom vo vesmíre z riadiaceho centra zvaného Spejblov Houston. Zdroj: Facebook Spejbl a Hurvínek

Spejbl môže komunikovať s Hurvínkom vo vesmíre z riadiaceho centra, zvaného Spejblov Houston. Zdroj: Facebook Spejbl a Hurvínek

Z bábkového riadiaceho centra v pražskom planetáriu môže postavička Spejbla komunikovať so svojím synom Hurvínkom, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe Zeme v českej družici Planetum 1. Centrum predstavili v stredu 12. októbra na tlačovej konferencii zástupcovia Divadla Spejbla a Hurvínka a Planetária Praha.

Podľa informácií Českých novín sa Spejbl z riadiaceho centra, zvaného Spejblov Houston, rozpráva s Hurvínkom pomocou svojho vlastnoručne vyrobeného aparátu. „Pretože Spejbl už patrí k starším ročníkom a nie celkom rozumie kozmonautike, Mánička a teta Katarína deťom vysvetľujú, čo sa na obežnej dráhe deje,“ uviedol riaditeľ planetária Jakub Rozehnal.

„Pre menších návštevníkov je to možnosť, ako sa prostredníctvom Spejbla s Hurvínkom pozhovárať a zistiť, čo vo vesmíre prežíva, s akými problémami sa tam stretáva, aké jedlo tam má, kam chodí na záchod, ako sa kozmonauti vo vesmíre pohybujú a vysvetľuje napríklad, čo je to kozmický odpad,“ vymenoval pre český portál Blesk.

Riadiaca kabína je interaktívna, takže diváci môžu do rozhovoru Spejbla a Hurvínka zasahovať. „Môžu napríklad Spejblovi povedať, nech Hurvínkovi zamáva a nech sa ho spýta, ako sa má. Je to, skrátka, také menšie kino,“ priblížil Rozehnal, ktorý spoluprácu s divadlom oceňuje a rád by v nej pokračoval i naďalej. Pomocou Hurvínka sa im totiž podľa jeho slov darí popularizovať nielen astronómiu, ale aj kozmonautiku a ďalšie vedy.

Pripravujú tiež film

V súčasnosti pripravuje planetárium v spolupráci s divadlom Spejbla a Hurvínka náučný film, uspôsobený na premietanie na 360-stupňovom plátne planetária. „Pôjde o prvý český film nakrútený pre planetáriá. Je to unikátny projekt, pre účely ktorého musíme prispôsobiť aj jednotlivé scény,“ vysvetlil Rozehnal.

V tejto chvíli už vzniká scenár snímky, píše ho Miki Krischner. „Film bude jednak zábavný, čo k Hurvínkovi neodmysliteľne patrí, a bude mať aj vzdelávací charakter. Dúfame, že sa ujme aj v ďalších planetáriách vrátane tých zahraničných,“ podotkol riaditeľ planetária.

Vzhľadom na náročnosť natáčania v 360-stupňovom formáte si však návštevníci pražského planetária budú musieť na film nejaký čas počkať. Snímku by chceli v premiére uviesť po dokončení rekonštrukcie planetária začiatkom roku 2024.

Nebol vo vesmíre prvý

Hurvínka vytvoril plzenský bábkoherec Jozef Skyba v roku 1926, šesť rokov po tom, ako vdýchol život Spejblovi. Sklenenú miniatúru postavičky vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX Elona Muska tento rok v máji. Hurvínek však nie je prvou českou fiktívnou postavou, ktorá sa dostala do vesmíru. V rokoch 2011 a 2018 vzal americký astronaut Andrew Feustel, ktorého manželka Indira Feuselová má po matke české korene, postavičku Krtečka.

Spejblov Houston môžu momentálne návštevníci planetária vidieť už v jeho vstupnej sále. V pražskom planetáriu sa okrem neho nachádza i skutočné riadiace centrum. Údaje zo senzorov a výsledky merania družice môžu využívať napríklad študenti vysokých škôl vo svojich bakalárskych a diplomových prácach.

Zdroje: Blesk, České noviny, Wikipedia

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky