Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sonda Psyche je pripravená a čaká na svoj let ku kovovému asteroidu

VEDA NA DOSAH

NASA dokončila tankovanie paliva do sondy Psyche. Aj zvyšné systémy sú pripravené na štart, ktorý je plánovaný na 5. októbra 2023.

Umelecká vizualizácia sondy Psyche vo vesmíre

Umelecká vizualizácia sondy Psyche vo vesmíre. Zdroj: SSL/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

V aktuálnom oznámení NASA uvádza, že sonda je pripravená. Pôvodne mala letieť do vesmíru už minulý rok (letové okno bolo plánované od augusta do októbra 2022), NASA však v pôvodne plánovanom termíne nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, preto štart zrušila.

Štart bol teda presunutý na tento rok. Vhodné okno pre štart je stanovené v období od štvrtka 5. októbra do stredy 25. októbra 2023, čiže do začiatku štartovacieho obdobia zostáva menej ako 30 dní. NASA totiž plánuje vyslať raketu so sondou do vesmíru už 5. októbra o 16.38 hod. nášho času.

Skúmanie kovového sveta

Ide o prvú misiu ku kovovému asteroidu, ktorý ponúka jedinečnú možnosť preskúmať to, čo sa inak ukrýva hlboko v jadre planét. Na oficiálnej stránke Misie Psyche spoločnosti NASA sa píše:

Po prvýkrát ideme skúmať svet, ktorý nepozostáva z vody a kameňa, ale z kovu.

To, čo sa prostredníctvom misie Psyche podarí zistiť o rovnomennom asteroide Psyche, bohatom na kovy, môže prispieť k nášmu poznaniu o vzniku planét.

Pripravená na štart

Solárne panely sondy sú poskladané ako obálka do požadovanej pozície na transport. Palivo, v tomto prípade xenón, je na cestu k pásu asteroidov natankované. Záverečnými testami prešli aj všetky štyri prúdové motory. Inžinieri potvrdili, že masívna anténa je pripravená na prenos údajov. Softvér je otestovaný a pripravený. Vedecké prístroje – multispektrálna kamera, magnetometer a gama a neutrónový spektrometer –, ktoré budú skúmať asteroid Psyche, sú na nadchádzajúcu misiu pripravené.

Tím misie Psyche pripravuje sondu v priestoroch neďaleko Kennedyho vesmírneho strediska na Floride koncom júla, krátko potom, čo boli solárne panely poskladané a uložené

Tím misie Psyche pripravuje sondu v priestoroch neďaleko Kennedyho vesmírneho strediska na Floride koncom júla, krátko po tom, ako boli poskladané a uložené solárne panely. Zdroj: NASA/Kim Shiflett

Napätie pred štartom

Podľa hlavnej výskumnej pracovníčky projektu Psyche na Arizonskej štátnej univerzite Lindy Elkinsovej-Tantonovej závisí úspech tejto misie i ďalších misií od množstva ľudí, ktorí odvádzajú precíznu, dôkladnú a angažovanú prácu.

Nadšenie je na spadnutie u každého z nás. Ešte však musíme počkať. Počkajme na štart a nadviazanie komunikácie. Potom môžeme kričať, skákať a objímať sa! Linda Elkinsová-Tantonová

Raketa SpaceX Falcon Heavy

V priebehu dvoch týždňov začnú technici vkladať sondu do nosa rakety a presunú ju do neďalekých priestorov SpaceX v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Psyche má odštartovať na palube rakety Falcon Heavy spoločnosti SpaceX zo štartovacieho komplexu 39A Kennedyho vesmírneho strediska už čoskoro, a to 5. októbra o 16.38 nášho času (10.38 miestneho času).

Štart sa teda blíži a všetci, ktorí sa podieľajú na úspechu tejto misie, sú v napätom očakávaní. Podľa Henryho Stonea, projektového manažéra Psyche v Laboratóriu prúdového pohonu NASA (Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA) v južnej Kalifornii, nadobúda štart čoraz reálnejšie kontúry.

Počítame dni. Tím je viac než pripravený vyslať túto raketu na jej cestu. Celé je to mimoriadne napínavé. Henry Stone

Iónový motor

Sonda má Hallov iónový motor na xenón. V tomto type motora sú vystreľované elektricky urýchlené atómy paliva. Tie sú najskôr ionizované, následne urýchlené elektrickým poľom na extrémnu rýchlosť a pre zachovanie náboja lode pri vyletovaní opäť elektricky neutralizované.

NASA do sondy natankovala 1085 kg plynu xenón, tankovanie trvalo približne dva týždne. Solárne panely dokážu pri Zemi vyrábať až 20 kW elektrickej energie, vo vzdialenosti asteroidu 16 Psyche to budú ale iba 2 kW.

Asteroid Psyche

Sonda Psyche má letieť k asteroidu Psyche, ktorý sa nachádza v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a z niklu. Asteroidy bežne pozostávajú buď z hornín, alebo z ľadu.

Vedci predpokladajú, že asteroid Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty s veľkosťou približne ako Mars, ktorá bola zničená v dôsledku kolízií pred miliardami rokov. Misia má tak pomôcť analyzovať jadrá planét a objasniť zloženie a vývoj planét.

Ilustrácia asteroidu Psyche

Ilustrácia asteroidu Psyche. Zdroj: NASA, Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

Misia Psyche

Psyche je 14. misiou vybranou v rámci programu Discovery americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorý riadi hlavné stredisko NASA pre výrobu raketových motorov, palivových nádrží, výcviku posádok, navrhovanie a výstavbu Medzinárodnej vesmírnej stanice Marshall Space Flight Center. Hlavné sídlo strediska sa nachádza v Redstone Arsenal v Huntsville v Alabame. Launch Services Program vesmírnej agentúry NASA so sídlom v Kennedyho vesmírnom stredisku zabezpečuje služby a servis potrebný na štart.

Misiu Psyche vedie Arizonská štátna univerzita. JPL, divízia spoločnosti Caltech, v Pasadene je zodpovedná za celkové riadenie misie, systémové inžinierstvo, integráciu, testovanie a prevádzku misie. Spoločnosť Maxar Technologies v Palo Alto v Kalifornii poskytla vysokovýkonný podvozok kozmickej lode na solárny elektrický pohon.

V porovnaní s pôvodným plánom bude misia z dôvodu neskoršieho štartu a iných pozícií na obežnej dráhe trvať dlhšie. Kým v prípade minuloročného štartu by sonda podľa plánov priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.

Zdroj: NASA (1, 2)

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky