Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozrite si galaxiu, ktorá vyzerá ako hypnotizujúca zlatá špirála

Matúš Beňo

Galaxia sa nachádza takmer 50 miliónov svetelných rokov ďaleko.

Galaxia NGC 4254 na fotke, ktorú zverejnilo Európske južné observatórium. Zdroj: ESO/PHANGS

Nový záber galaxie NGC 4254 je nielen krásny, ale aj vedecky prínosný. Zachytáva totiž viaceré vlnové dĺžky svetla, ktoré vyžiarila. Znamená to, že jeho študovaním sa astronómovia môžu dozvedieť veľa nielen o vývoji tejto galaxie, no i hviezd v nej.

Zlatá žiara na fotke predstavuje hlavne ionizovaný vodík, kyslík a plynnú síru, ktoré značia prítomnosť novozrodených hviezd.

Fotka vznikla vďaka prístroju MUSE na Veľmi veľkom teleskope, ktorý patrí Európskemu južnému observatóriu. NGC 4254, známa aj ako Messier 99, sa nachádza takmer 50 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Vlasy Bereniky. Je to jedna z prvých galaxií, pri ktorej sa dal rozpoznať tvar špirály.

Patrí medzi špirálové galaxie, presnejšie medzi podtyp s výraznými a jasne vyhranenými ramenami, pričom jedno jej rameno sa obtáča okolo stredu, druhé je však voľnejšie a viac sa vinie do priestoru okolo. Na porovnanie možno uviesť, že naša Mliečna cesta má v strede ešte priečku, celkovo štyri ramená a prinajmenšom ešte dve menšie.

Zdroj: ESO

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky