Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na marcovej oblohe vidno Veľkú hmlovinu v Orióne

VEDA NA DOSAH

Je to jedna z najjasnejších hmlovín vôbec, ktorá je viditeľná voľným okom.

Hmlovina Orión (tiež známa ako Messier 42 alebo M42) v súhvezdí Orión. Zdroj: iStockphoto.com

Veľká hmlovina v Orióne alebo Hmlovina Orión (tiež známa ako Messier 42 alebo M42) v súhvezdí Orión. Zdroj: iStockphoto.com

Aj počas marca môžeme na nočnej oblohe vidieť zaujímavú astronomickú udalosť – Veľkú hmlovinu v Orióne známu aj ako M42.

Pozorovať sa dá ako svetlý pás hviezd, nepotrebujeme na to ani ďalekohľad.

Obrovský oblak plynu a prachu

Veľká hmlovina v Orióne je vlastne obrovský oblak plynu a prachu. Je to jedna z najjasnejších hmlovín vôbec, ktorá je viditeľná voľným okom. Od Slnka je vzdialená asi 1 350 svetelných rokov a široká je 33 svetelných rokov.

Kde ju máme hľadať?

Veľkú hmlovinu v Orióne nájdete celkom jednoducho. Ako uvádza portál imeteo.sk, treba ju hľadať v južnej časti súhvezdia Orión, kde sa mierne líši od tmavej nočnej oblohy.

Poloha Veľkej hmloviny v súhvezdí Orión. Zdroj: NASA/Stellarium

Poloha Veľkej hmloviny v Orióne. Zdroj: NASA/Stellarium

Voľným okom je obloha v tejto časti akoby svetlejšia, niekedy môže nadobudnúť aj mierne ružovkastý alebo sivozelený nádych. Tvorí ju totiž ionizovaný vodík a žiari vďaka tomu, že pohlcuje ultrafialové žiarenie.

Skutočné farby Veľkej hmloviny v Orióne možno vidieť na obrázkoch zhotovených dlhými expozíciami profesionálnych ďalekohľadov. Pochádzajú z energie uvoľnenej excitovanými molekulami v plyne. Vtedy má hmlovina intenzívne červenkasté, fialové alebo zelenomodré odtiene.

Inkubátor hviezd

Veľká hmlovina v Orióne je naša najbližšia emisná hmlovina, v ktorej prebieha intenzívna hviezdotvorba. Astrofyzici veria, že hmlistá hmota je akýmsi hviezdnym inkubátorom alebo prvotným chaosom, v ktorom sa neprestajne rodia hviezdy. Novovzniknuté hviezdy sa nazývajú protohviezdy.

Zdroj: imeteo.sk
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky