Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Misia NASA ku kovovému asteroidu 16 Psyche by mala odštartovať už o hodinu

VEDA NA DOSAH

Pozerajte priamy prenos štartu spolu s nami. Vysielanie na NASA TV sa začne približne o 15.30 SELČ.

Ilustrácia kozmickej lode Psyche, ktorá skúma masívny asteroid 16 Psyche bohatý na kovy. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Ilustrácia kozmickej lode Psyche, ktorá skúma masívny asteroid 16 Psyche bohatý na kovy. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Misia NASA k obrovskému asteroidu 16 Psyche by mala odštartovať z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na vrchole rakety SpaceX Falcon Heavy dnes o 16.19 SELČ. Vysielanie štartu misie sa na NASA TV začne o 15.30. Sledovať ho môžete aj v priamom prenose.

Cieľom je nájsť stopy po formovaní planét

Cieľom misie je nájsť na asteroide 16 Psyche stopy po formovaní planét slnečnej sústavy.

Do roku 2029 by mala sonda prejsť 2,2 miliardy míľ (3,5 miliardy kilometrov) a dostať sa na odvrátenú stranu pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, kde sa nachádza aj 16 Psyche.

V čiastočne exponovanom jadre asteroidu bohatého na kovy sa podľa vedcov skrývajú informácie o tom, ako po prvý raz vznikli skalnaté planéty slnečnej sústavy vrátane Zeme.

Čo je asteroid 16 Psyche?

Asteroid 16 Psyche po prvýkrát spozoroval v roku 1852 taliansky astronóm Annibale de Gasparis. Nachádza sa v pásme asteroidov vo vzdialenosti približne 173 míľ (279 km) od Zeme. Ide o jeden z najväčších asteroidov v slnečnej sústave s priemerom asi 210 kilometrov. Podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a z niklu. Asteroidy bežne pozostávajú buď z hornín, alebo z ľadu.

Vedci predpokladajú, že asteroid zemiakového tvaru by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkej približne ako Mars, ktorá bola zničená v dôsledku kolízií pri formovaní slnečnej sústavy.

O misii Psyche

Psyche je 14. misiou vybranou v rámci programu Discovery americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorý riadi hlavné stredisko NASA pre výrobu raketových motorov, palivových nádrží, výcviku posádok, navrhovanie a výstavbu Medzinárodnej vesmírnej stanice Marshall Space Flight Center. Hlavné sídlo strediska sa nachádza v Redstone Arsenal v Huntsville v Alabame.

Cieľom misie je analyzovať jadrá a objasniť zloženie a vývoj planét. Malé telesá, tvoriace jadrá planét, by podľa vedcov mali obsahovať množstvo oxidov železa, v jadre 16 Psyche však chýbajú. To vedie astronómov k myšlienke, že existuje aj iný druh mechanizmu formovania planét ako ten, vďaka ktorému vznikla Zem.

Ilustrácia asteroidu 16 Psyche, bohatého na kovy. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Ilustrácia asteroidu 16 Psyche, ktorý je bohatý na kovy. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Vybavená pokročilými technológiami

Vesmírna loď Psyche je na uskutočnenie dôkladnej štúdie vybavená pokročilými technológiami – multispektrálnym snímačom na zachytávanie viditeľného svetla a infračervených obrázkov, gama lúčmi, neutrónovým spektrometrom na analýzu chemických prvkov a magnetometrom na detekciu dôkazov o magnetickom poli.

Vesmírom sa bude pohybovať vďaka solárnemu elektrickému pohonu. Sonda má Hallov iónový motor na xenón. V tomto type motora sú vystreľované elektricky urýchlené atómy paliva, ktoré sú najskôr ionizované, následne urýchlené elektrickým poľom na extrémnu rýchlosť a pre zachovanie náboja lode pri vyletovaní opäť elektricky neutralizované.

Počas svojej cesty k asteroidu bude kozmická loď udržiavať kontakt so Zemou pomocou špeciálneho lasera.

Začiatok výskumu

K asteroidu 16 Psyche by sa mala sonda dostať do augusta 2029. Len čo sa k nemu priblíži, začne okolo neho obiehať a skenovať jeho magnetické pole. Potom pomocou multispektrálneho zobrazovača oskenuje hrbole a trhliny povrchu asteroidu. Kým sa bude pomaly približovať k asteroidu, odmeria pomocou lasera i hmotnosť a hustotu Psyche a pomocou spektrometra určí presný tvar asteroidu a prvky prítomné na jeho povrchu.

Zdroje: Livescience, Veda na dosah

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky