Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mesiac má pre nás nevšedné vesmírne divadlo

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: Zatmenie Mesiaca, 27.7.2018; Marián Zelenák

Začiatok roka 2019 si pre nás pripravuje jeden z najkrajších astronomických úkazov, na ktorý nie je potrebné žiadne technické vybavenie, žiadne ďalekohľady, pretože je neprehliadnuteľný. Je ním úplné zatmenie Mesiaca. Ako bude prebiehať, a s ním aj ďalšie podobne nevšedné astronomické javy opisuje Mgr. Marek Husárik, PhD. z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Úplné zatmenie Mesiaca 21. januára

Kto zmeškal nedávne zatmenie Mesiaca koncom júla 2018, šancu vidieť ho bude mať 21. januára. Kým to júlové začínalo nad východným obzorom, toto januárové sa odohrá nad západným. Z toho vyplýva, že sa odohrá nadránom. Úplný celý priebeh zatmenia síce neuvidíme, ale tú najkrajšiu časť úplného zatmenia áno, kedy Mesiac bude opäť krásne tmavočervený. Práve tá najkrajšia fáza začne o 5:41, kedy sa Mesiac ponorí do zemského tieňa. Toto bude trvať 1 hodinu a 2 minúty, teda do 6:43, kedy sa Mesiac postupne začne dostávať z tieňa Zeme. Najväčšia fáza zatmenia nastane o 6:12. Slnko bude oblohu postupne rozjasňovať a zvyšok priebehu tohto zatmenia neuvidíme, a to aj kvôli zapadnutému Mesiacu.

Čiastočné zatmenie Mesiaca 16. júla

Mesiac v roku 2019 si pre nás pripraví ešte jedno divadlo. Síce sa nedočkáme úplného zatmenia, ale aspoň čiastočného. Udeje sa 16. júla krátko po východe Mesiaca nad juhovýchodným obzorom. Pred 22. hodinou bude mesačný disk ponorený v polotieni Zeme. No minútu po 22. hodine už bude tieň Zeme z Mesiaca ukrajovať. Horná časť Mesiaca bude viac a viac červenšia. Maximálna fáza tohto zatmenia nastane o 23:30. Tieň Zeme Mesiac opustí hodinu po polnoci a zatmenie sa ukončí ešte výstupom z polotieňa.

Poznamenajme, že tieto dve zatmenia Mesiaca budú pre Slovensko na najbližších 6 rokov posledné! Ďalšie takéto efektné nastane až v septembri 2025. Mesiac za tú dobu zaznamená síce 11 zatmení, ale viaceré budú pre Slovensko neviditeľné, pretože sa udejú, kedy bude Mesiac pod obzorom alebo budú len polotieňové.

Prechod planéty Merkúr popred slnečný disk 11. novembra

Po dvoch mesačných zatmeniach viditeľných zo Slovenska nám predposledný mesiac v roku pripraví ešte jedno vesmírne prekvapenie. Na rozdiel od zatmení Mesiaca, tu budeme potrebovať isté vybavenie, ktoré ochráni zrak od priameho slnečného žiarenia a zviditeľní Merkúr na slnečnom disku.

Výnimočnosťou tohto prechodu Merkúra je fakt, že planéta bude prechádzať takmer stredom Slnka. Bohužiaľ, zo Slovenska tento moment neuvidíme, pretože sa odohrá pod obzorom. Ale pozorovatelia na západ od nás (Nemecko, Francúzsko, Anglicko,…) ho uvidia ešte pred západom Slnka. Celý priebeh teda neuvidíme, sotva niečo viac ako 2 úvodné hodiny. No ak ani tie nie, tak musíme počkať 13 rokov na ďalší prechod v novembri 2032.

V krátkosti dodajme, že úkaz začne o 13:35, kedy sa Merkúr dotkne ľavého okraja Slnka. Celá planéta sa objaví na disku o dve minúty neskôr. Slnko bude klesať každou minútou nižšie a nižšie k obzoru, preto bude dôležité nájsť si miesto s čo najmenej rušeným obzorom pre čo najdlhšie pozorovanie (bez stromov, kopcov, domov). Keď bude Merkúr takmer na polceste k strede disku, Slnko sa bude dotýkať horizontu. Maličkú časovú výhodu budú mať pozorovatelia na západe Slovenska. Ani im nebude dopriate uvidieť Merkúr vzdialený od stredu Slnka iba 72 oblúkových sekúnd o 16:19, pretože krátko po 16. hodine Slnko zapadne. Aj napriek tomuto faktu sa určite oplatí tento úkaz pozorovať aspoň chvíľu.

 

 

Odborný garant textu a video poskytol: Mgr. Marek Husárik, PhD., Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky