Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kométa Tsuchinshan-ATLAS môže byť dobre viditeľná na októbrovej oblohe

VEDA NA DOSAH

Podľa najnovších výpočtov by mohla byť výrazne jasnejšia, ako sa predpokladalo. Najlepšie pozorovateľná by mala byť v druhej polovici októbra.

Aktuálna snímka kométy zhotovená ráno 24. 9. 2024 pomocou ďalekohľadu FRAM na Observatóriu Pierra Augera v Argentíne. Farebná snímka vznikla zložením troch snímok zhotovených tromi rôznymi farebnými filtrami.

Aktuálna snímka kométy, ktorá bola vyhotovená ráno 24. 9. 2024 pomocou ďalekohľadu FRAM na observatóriu Pierra Augera v Argentíne. Farebná snímka vznikla zložením troch snímok zhotovených tromi rôznymi farebnými filtrami. Zdroj: AV ČR. Foto: Martin Mašek, Fyzikálny ústav AV ČR

Vedci zlepšili odhad pozorovateľnosti novej kométy C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), ktorú minulý rok objavili dve observatóriá. 22. februára 2023 ju spozoroval systém ATLAS v Južnej Afrike.

Nezávisle od toho ju 9. januára 2023 zaregistrovali aj dáta čínskeho observatória Tsuchinshan (v preklade Purpurová hora). Viac sa o kométe C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) dočítate v článku astronóma Jána Svoreňa na našom portáli Veda na dosah.

Môže byť výrazne jasnejšia

Už čoskoro po objave bolo vedcom jasné, že sa kométa C/2023 A3 môže zaradiť do rodiny „veľkých komét“. Existovala však aj určitá šanca, že by mohla blízko Slnka zaniknúť a nebola by viditeľná vôbec.

Joseph N. Marcus zo St. Louis v USA zverejnil 10. septembra tohto roku v elektronickom telegrame č. 5445 Medzinárodnej astronomickej únie prepočty, podľa ktorých by mohla kométa dodatočne zjasnieť vplyvom dopredného rozptylu pri veľkom fázovom uhle. Tento efekt možno prirovnať k zjasneniu svetlometov protiidúceho auta v hmle.

Vďaka tomu by mohla byť kométa výrazne jasnejšia, než predpoveď pôvodne uvádzala. Efekt ale nastáva len pri prachových časticiach a prejavuje sa vo väčšej miere pri kométach s veľkým pomerom prachu k plynu v ich atmosfére.

Pôjde o „veľkú kométu“?

Aby vedci zistili, nakoľko je táto kométa prachová, pozoroval ju Martin Mašek z Fyzikálneho ústavu AV ČR pomocou robotického ďalekohľadu FRAM, umiestneného v Argentíne. Pozorovanie potvrdilo značný prachový obsah, a teda i správnosť Marcusovej predpovede. Z posledných pozorovaní zároveň vyplýva, že zánik kométy je krajne nepravdepodobný. Vedci tak predvídajú, že kométa bude pomerne jasne viditeľná.

„Či splní parametre ,veľkej kométy´ sa nedá s istotou povedať, pretože by musela byť pohodlne viditeľná okom vrátane aspoň 10° dlhého chvosta, a to aj na nie celkom tmavej oblohe. Poslednou kométou, ktorá tieto parametre na našej oblohe splnila, bola v roku 1997 kométa C/1995 O1 (Hale-Bopp),“ upresňuje Jakub Černý zo Spoločnosti pre medziplanetárnu hmotu.

Od októbra by mala zjasňovať

Podľa predpovedanej jasnosti vrátane zahrnutia efektu dopredného rozptylu budú môcť ľudia pozorovať kométu v dvoch obdobiach. Počas prvých 7 októbrových dní bude C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) len nízko nad obzorom pred východom Slnka. Približne o 6.30 hod. SELČ sa bude nachádzať v podobnej polohe a jasnosti, za akých možno pozorovať planétu Merkúr.

Postupne by mala zjasňovať z 2 mag 1. októbra až na -1 mag 7. októbra. Za takýchto podmienok pomôže pri pozorovaní kométy dobrý výhľad na východný obzor, čistý obzor bez hmly a vzdialenej oblačnosti. Vyššia nadmorská výška je výhodou. Deviateho októbra dosiahne maximálnu jasnosť, približne ako planéta Venuša. V tom čase sa však už bude nachádzať len niekoľko stupňov od Slnka a nebude pozorovateľná.

Najpriaznivejšie pozorovacie obdobie

Nasledujúce obdobie bude na pozorovanie kométy oveľa priaznivejšie. Kométa sa bude postupne vzďaľovať od Slnka a okolo 11. októbra sa objaví na večernej oblohe za súmraku, kde by mohla mať okolo 19.00 hod. SELČ zápornú jasnosť (to znamená, že bude veľmi jasná) a pomerne jasný chvost.

Pozorovať ju bude možné vľavo od Arctura, jasnej hviezdy. Mieri k nej zahnuté oje Veľkého voza (chvost Veľkej Medvedice).

Pozorovať ju bude možné vľavo od jasnej hviezdy Arktúr. Mieri k nej zahnuté oje Veľkého voza (chvost Veľkej medvedice). Zdroj: AV ČR. Autor: Jakub Černý/Stellarium

Každým dňom sa bude na nočnej oblohe dostávať čoraz vyššie. Dvanásteho októbra bude najbližšie k Zemi. Ľudia ju budú môcť pozorovať vľavo od jasnej hviezdy Arktúr, ktorú ľahko nájdu, pretože k nej mieri zahnuté oje Veľkého voza (chvost Veľkej medvedice).

Jasnosť kométy bude klesať, viditeľnosť chvosta by sa však mohla zlepšovať. Obdobie hlavnej viditeľnosti bude trvať zhruba do 20. októbra, potom sa dostane z dosahu viditeľného voľným okom.

Zdroj: TS AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky