Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jupiter a Venuša – dve najjasnejšie planéty slnečnej sústavy – vytvoria konjunkciu s Mesiacom

VEDA NA DOSAH

V stredu 22. februára 2023 sa na večernej oblohe za súmraku schýli k fotogenickému javu – trojitej konjunkcii.

Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

Zdroj: Sliezska univerzita, Petr Horálek

Nie všetky nebeské divadlá si vieme vždy vychutnať bez potrebnej a nie úplne lacnej techniky. Tentoraz nám však večerná obloha pripravila krásne spojenie dvoch klenotov našej slnečnej sústavy, a to Jupitera a Venuše. Dôležitejšie ale je, že nebudeme musieť vytiahnuť ani ďalekohľad. Za súmraku ich môžete vyzerať už po 17. hodine.

Čaká nás trojitá konjunkcia

V stredu 22. februára 2023 sa na večernej oblohe za súmraku nízko nad západojuhozápadným obzorom schýli k veľmi na oko lahodiacemu javu – trojitej konjunkcii. Mesiac vo fáze úzkeho kosáčika, dokonca s popolavým svitom sa premietne v takmer rovnoramennom trojuholníku medzi dve najjasnejšie planéty oblohy – Jupiter a Venušu.

Konjunkcia, teda vzájomné uhlové priblíženie objektov na oblohe, bude vďaka jasu všetkých troch telies pozorovateľná už za súmraku a v plnej kráse si ju vychutnáme až pri zotmení veľmi nízko nad západom po 18. hodine. Nižšie k obzoru je jasná Venuša (-3,9 mag) a vyššie je o niečo slabší, no aj tak výrazný Jupiter (-2,1 mag). V tomto čase už budú telesá klesať k obzoru, a teda si treba nájsť vyvýšené miesto, odkiaľ bude trojicu objektov vidieť.

Jupiter a Venuša. Zdroj: Slovenský zväz astronómov

Jupiter a Venuša. Zdroj: Slovenský zväz astronómov

Venuša a Jupiter budú k sebe najbližšie prvé dva marcové dni

Najbližšie k sebe však uvidíme Venušu a Jupiter 1. a 2. marca, na oblohe ich bude deliť len okolo 40 uhlových minút. Nad západným obzorom uvidíte jasnú planétu Venušu a blízko nej tiež Jupiter. Oba dni ich bude deliť len zhruba pol uhlového stupňa (čo je toľko, koľko meria na oblohe Slnko alebo Mesiac v splne).

Dvojicu budete môcť pozorovať tým dlhšie, čím budete mať viac odkrytý západný obzor – ideálne teda na vyvýšenom mieste. Pokiaľ navštívite najbližšiu hvezdáreň, uvidíte oba objekty v ďalekohľade ako jasný oválik (Venuša) a slabší disk obklopený šnúrou 3 až 4 „hviezdičiek“ (Jupiter so svojimi mesiacmi Io, Europa, Ganymedes a Callisto). Na vlastné oči bez použitia techniky sa nám bude zdať, ako keby na oblohe svietili dva vzdialené diamanty pri sebe. V skutočnosti bude Venuša od nás vzdialená 204 miliónov kilometrov a Jupiter 864 miliónov kilometrov.

Zdroj: SZAA, Slezká univerzita

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky