Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hľadanie života mimo Zeme

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto

Nájsť novú živú planétu je snom každej generácie vedcov. Možno je ľudstvo opäť o krok bližšie svoj sen realizovať. Britský kráľovský astronóm profesor lord Martin Rees hovorí o investícii 100 miliónov dolárov do  hľadania nového mimozemského života. Všetky financie sú zo súkromných zdrojov. Desať rokov trvajúci  projekt  „Breakthrough Listen“ je financovaný ruským podnikateľom Jurijom Milnerom a výrazne presahuje slnečnú sústavu. Jeho cesty vedú od Mliečnej dráhy a 100 ďalších okolitých galaxií v pátraní po mimozemskom živote. Projekt  zahŕňa najvýkonnejšie ďalekohľady na svete umiestnené  v Spojených štátoch a Austrálii, rovnako ako vývoj nových prístrojov. Projekt  bude prebiehať pod vedením významného amerického astronóma, profesora  Geoffa  Marcyho. Britský kráľovský astronóm profesor lord Martin Rees bude predsedať poradnému zboru. Práve on odpovedá na otázky európskych novinárov.

Aká je vaša hlavná motivácia pre toto nové hľadanie života?

Najstaršia otázka vo vede, je: „Sme vo vesmíre sami?“ To je niečo, čo fascinuje ľudí, aj keď nemajú záujem o astronómiu, a teraz je seriózne možné zodpovedať tuto otázku. V skutočnosti  sú tri dôvody, prečo je obzvlášť aktuálne teraz vykonávať vážnejšie vyhľadávania. Prvý je, že sme teraz technologicky schopní vymyslieť nástroje, ktoré keď sa porovnajú so zameraním veľkých rádioteleskopov, sú schopné  analyzovať žiarenia doslova miliardy rôznych kanálov a preto získať oveľa väčšie pokrytie  priestorom, ako to bolo predtým. To je technológia, ktorú vyvíjame na hľadanie mimozemského života (SETI). Po druhé, máme silnejšiu motiváciu na hľadanie mimozemských signálov než predtým, pretože jedna z úžasných vecí, ktoré sme sa naučili v posledných niekoľkých rokoch, je, že sú okolo nás miliardy planét  podobné Zemi obiehajúce okolo inej hviezdy ako v  našej galaxii. Je preto možné predpokladať,  že niektoré z nich môžu hostiť jednoduchý život.

Samozrejme, že ide o veľký hazard; aj optimista by hodnotil vyhliadky na úspech ako nízke. Ale v stávke je tak veľa,  určite stojí za to seriózne skúsiť.

Aké nové údaje prinesú podľa vás super ďalekohľady?

The Green Bank Observatory v Západnej Virgínii, USA, a Parkes Observatory v Novom Južnom Walese, Austrália, sú oveľa citlivejšie než akékoľvek ďalekohľady, ktoré boli nasadené predtým na tento typ vyhľadávania. Prístroje, ktoré vyvíjame, tiež umožnia oveľa širšie frekvenčné pokrytie, rovnako  tiež oveľa lepšie spôsoby ako manipulovať s dátami – bude možné analyzovať dáta v oveľa väčšom detaile ako kedykoľvek predtým. Očakáva sa, že jeden deň zberu dát sa bude generovať množstvom dát porovnateľným k celkovému množstvo, čo dosiahlo až do súčasnosti. Ide teda o veľký pokrok, ale napriek tomu to  zostáva hazardom.

Financovanie tohto nového projektu prišlo zo súkromného zdroja. Do akej miery máte pocit, že by mal byť takýto výskum financovaný z oficiálnych štátnych zdrojov?

Som trochu prekvapený, že verejné zdroje chýbajú. Dokonca existuje názor verejnosti, že aj platenie menšej dane navyše je cesta, ako podobný výskum financovať. Avšak faktom zostáva, že väčšina podpory pre SETI  pochádza od súkromných darcov. Prvým z nich bol Dr. Barney Oliver, prvý riaditeľ výskumu Hewlett Packard, ktorý venoval veľkú sumu v závete na SETI Institute; a potom Paul Allan, jeden z priekopníkov spoločnosti Microsoft, ktorý dal finančné prostriedky pre špeciálne ďalekohľady, ktoré majú byť postavené v Kalifornii. Jurij Milner je tretí v poradí.

 

Profesor lord Martin Rees:

Britský kráľovský astronóm

Emeritný profesor kozmológie a astrofyziky

Univerzita Cambridge

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Foto: Cambridge Univerzita

Zdroj: http://www.paneuropeannetworks.com/science-technology/analysis-the-oldest-question-in-science/

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky