Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čaká nás víkendové zatmenie Mesiaca. Uvidíme aj jasný Jupiter

VEDA NA DOSAH

V sobotu 28. októbra 2023 uvidíme v neskorých večerných hodinách čiastočné zatmenie Mesiaca.

Mesiac. Zdroj: iStockphoto.com

Mesiac. Zdroj: iStockphoto.com

Na Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, v sobotu 28. októbra 2023, uvidíme v neskorých večerných hodinách čiastočné zatmenie Mesiaca. Budú ho sprevádzať veľmi dobré pozorovacie podmienky a úkaz si budeme môcť vychutnať na vlastné oči bez ďalekohľadu aj z mesta, najmä medzi 21.00 a 23.00 hod. Počas zatmenia uvidíme vedľa Mesiaca aj jasnú planétu Jupiter.

Kedy sa treba pripraviť?

Počiatočná polotieňová fáza bude viditeľná dlhšie ako 3,5 hodiny po východe Mesiaca, teda okolo 21.00 hod. SELČ (stredoeurópskeho letného času). Vtedy nájdeme v ľavom spodnom okraji potemnený spln viac ako 35 stupňov nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Barana.

Čiastočné zatmenie sa začne o 21.35 hod. SELČ a potrvá 1 hodinu 17 minút a Mesiac pri ňom do zemského tieňa vstúpi južným okrajom. Maximum zatmenia nastane o 22.14 hod. a skončí sa krátko pred 22.53 hod. Pol hodiny po tomto čase bude ešte očami viditeľná polotieňová fáza zatmenia, pri ktorej sa bude zdať, akoby bol Mesiac z pravého spodného okraja trošku tmavší.

Po celý čas úkazu môžeme pozorovať pomerne neďaleko – asi šesť stupňov východne od Mesiaca – jasnú planétu Jupiter, s ktorou bude naša prirodzená družica v konjunkcii na ďalší deň skoro ráno. Nad juhojuhozápadom pri zatmení upúta pozornosť aj planéta Saturn.

Schéma priebehu čiastočného zatmenia Mesiaca 28. 10. 2023 (SEČ, sever je hore). Zdroj: Slovenský zväz astronómov

Schéma priebehu čiastočného zatmenia Mesiaca 28. októbra 2023 (SEČ, sever je hore). Zdroj: Slovenský zväz astronómov

Pozvánka do Hlohovca

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika vás pozýva na prednášku Zatmenie Slnka a Mesiaca. Prednáška sa uskutoční v sobotu 28. októbra 2023 od 20.00 hod. v priestoroch hvezdárne a planetária (Sládkovičova 41, Hlohovec). Po prednáške bude nasledovať teleskopické pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca (od 21.30 hod.).

Ako vzniká zatmenie Mesiaca?

Zatmenie Mesiaca vzniká pri prechode nášho kozmického suseda zemským tieňom. Do roka nastanú maximálne štyri mesačné zatmenia (ak počítame aj nevýrazné polotieňové zatmenia). Je to spôsobené tým, že dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy sklonená približne o päť stupňov a zemský tieň na oblohe pokrýva vo vzdialenosti Mesiaca kruhovú plochu s uhlovým priemerom len 1,5 percenta. Mesiac preto zemský tieň častejšie minie a k žiadnemu zatmeniu nedôjde.

Ak sa mesačný spln nachádza neďaleko vonkajšieho okraja zemského tieňa, môžeme uvidieť polotieňové zatmenie. Keby v tom okamihu na privrátenej strane Mesiaca stál nejaký astronaut, zbadal by Slnko čiastočne zakryté tmavou Zemou, ktorú obopína oranžový prsteň našej atmosféry. Polotieňové zatmenie je očami viditeľné len v čase, keď sa Mesiac nachádza uhlovo blízko k zemskému tieňu. Vyzerá to potom tak, ako keby niekto mesačný spln z okraja začadil čiernym dymom.

Výraznejšie je zatmenie čiastočné. Pri ňom sa mesačný kotúč nachádza sčasti ponorený v plnom zemskom tieni. Ak sa doň ponorí celý, pozorujeme zatmenie úplné. Fáza úplného zatmenia môže trvať v rozmedzí od niekoľkých minút do 1,5 hodiny. Celková dĺžka zatmenia – od polotieňového cez čiastočné a prípadné úplné k výstupu Mesiaca z tieňa – trvá niekoľko hodín, vďaka čomu je úkaz pozorovateľný nielen na celej zemskej pologuli, kde je práve noc, ale aj tam, kde Mesiac ešte len vychádza za svitania alebo zapadá za súmraku.

V prípade zatmenia, ktoré nás čaká 28. októbra 2023, bude úkaz viditeľný prakticky z celého euroázijského kontinentu, z celej Afriky a tiež zo západnej Austrálie, z Grónska, Islandu a čiastočne aj z východnej polovice amerického kontinentu.

Simulačná snímka maximálnej fázy zatmenia Mesiaca 28. októbra 2023. Zdroj: Peter Horálek/FÚ v Opave/kniha Tajomné zatmenia.

Simulačná snímka maximálnej fázy zatmenia Mesiaca 28. októbra 2023. Zdroj: Peter Horálek/FÚ v Opave/kniha Tajomné zatmenia.

Ako úkaz možno pozorovať?

Na pozorovanie zatmenia Mesiaca nie je potrebná žiadna špeciálna výbava – úkaz je pozorovateľný očami aj bez ďalekohľadu. Pokiaľ budete mať poruke malý ďalekohľad, napríklad triéder, bude možné si lepšie prezrieť mesačné krátery a zistiť, že časť Mesiaca ponorená v zemskom tieni nie je úplne tmavá, pretože aj do tejto časti dopadajú slabé lúče slnečného svetla lámané v zemskej atmosfére.

Pozorovanie spríjemní ešte jedna skutočnosť: v priebehu noci sa končí letný čas, takže v nedeľu si budeme môcť prispať o hodinu dlhšie.

Ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré budeme môcť z našich končín pozorovať, bude v stredu 18. septembra 2024 v skorých ranných hodinách. Úplného zatmenia sa dočkáme o dva roky, v nedeľu 7. septembra 2025.

 

Zdroj: TS Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky