Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čaká nás najnižší spln roka. Indiáni ho volali jahodový

VEDA NA DOSAH

Nastane v noci z piatka 21. júna na sobotu 22. júna. Bude to jeden z najnižšie položených splnov na ďalšie dve desaťročia.

Zdroj: Petr Horálek Photography

Spln nad večernými kopovitými oblakmi sa javí väčší. Foto: Petr Horálek/Fyzikálny ústav v Opave.

V noci z piatka 21. júna 2024 na sobotu 22. júna 2024 nás čaká najnižšie položený spln roka. Plnú fázu splnu, ktorá nastane len asi 28 hodín po letnom slnovrate, dosiahne o 3.07 hod. SELČ (stredoeurópskeho letného času).

V tom čase sa Mesiac bude nachádzať prakticky na najjužnejšom bode svojej dráhy, z nášho územia tak bude pozorovateľný jeden z najnižšie položených splnov na ďalšie dve desaťročia.

Najnižšie, ako sa dá

Z meteorologického hľadiska sa leto začalo už 1. júna, astronomické oficiálne odštartuje dnes 20. júna večer. Letný slnovrat nastane na celej severnej pologuli vo štvrtok presne o 22.50 hod. SELČ.

Podľa záznamov je to najskorší začiatok leta od roku 1796. Vtedy nastal v Bratislave letný slnovrat o 19.39 hod. miestneho času.

Mesiac obieha po dráhe mierne sklonenej od roviny ekliptiky (roviny zemskej dráhy), pričom tento uhol je asi 5 stupňov, môže sa preto premietnuť až o 5 stupňov južne od tejto roviny. Ekliptika sa nám vďaka sklonu osi zemskej rotácie javí v niektorých miestach na oblohe nižšie, v iných vyššie. Najjužnejší bod pritom leží v súhvezdí Strelec.

V čase júnového splnu sa Mesiac bude nachádzať blízko tohto bodu a navyše najjužnejšie na svojej dráhe. Bude teda takmer najnižšie, ako sa pri splne na našom území môže nachádzať. Na niektorých miestach tak pri kulminácii nevystúpi vyššie ako nad 10 stupňov nad obzor.

Ružový supermesiac stúpa nad ostrovom Puget Sound, Strati of Juan de Fuca. Zdroj: iStockphoto.com

Ružový supermesiac stúpa nad ostrovom Puget Sound, Strati of Juan de Fuca. Zdroj: iStockphoto.com

Júnový spln a jeho význam

Júnový spln je známy aj ako jahodový spln. Tradícia pomenovávania splnov pochádza od domorodých obyvateľov Ameriky, pre ktorých mal každý spln unikátne meno odrážajúce zmeny v prírode. Júnový spln je pomenovaný podľa zrenia jahôd a patrí k jednému z najzaujímavejších splnov, pretože vďaka svojej pozícii nízko nad obzorom vyzerá väčší, než v skutočnosti je.

Optická ilúzia Mesiaca

Mesiac samotný nebude väčší ani menší ako zvyčajne, iba bude počas celej noci veľmi nízko nad obzorom. Ľuďom sa však môže javiť väčší pri západe alebo východe. To je však optická ilúzia. Náš mozog porovnáva vychádzajúci či zapadajúci Mesiac  so vzdialenými objektmi na obzore a vďaka tomu sa nám zdá väčší, než keď sa nachádza vysoko na oblohe.

Jas nášho kozmického spolupútnika bude pravdepodobne menší. Pri malej výške Mesiaca nad obzorom bude úlohu hrať zoslabenie svetla v zemskej atmosfére, pretože lúče idúce od Mesiaca k pozorovateľovi budú musieť prejsť dlhšiu dráhu zemským vzduchom a ten jeho časť (najmä krátkovlnnú) výrazne rozptýli.

Mesiac sa nám tak bude zdať o niečo nevýraznejší a skôr žltkastý než jasne biely. Tak či onak, bude to ideálna príležitosť na fotografovanie splnu s objektmi, ktoré nie sú príliš vysoko na oblohe, alebo s prípadnými búrkovými oblakmi.

Nízko položeného splnu nad obzorom sa dočkáme v budúcom roku 11. júna, na ďalšiu podobnú príležitosť potom budeme musieť čakať až do 22. júna 2043. Tohtoročný spln teda bude pomerne vzácne predstavenie.

Zdroj: Petr Horálek Fyzikální ústav v Opavě, iMeteo

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky