Najvýznamnejší astronomický úkaz tohto roka môžeme na Slovensku pozorovať od 11. hodiny 15. minúty.
V utorok 25. októbra 2022 sa staneme opäť svedkami jedinečného vesmírneho divadla. Na Slovensku a v Česku budeme od 11. hodiny a 15. minúty pozorovať čiastočné zatmenie Slnka.
Podľa astronómov ide o 55. zatmenie zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049 a skončí sa 11. mája 2347.
V Bratislave nastane maximálna fáza zatmenia o 12.21, na východnom Slovensku o päť minút neskôr. V Košiciach a Humennom mesiac zakryje takmer polovicu slnečného disku, v Bratislave dosiahne prekrytie úroveň 42 percent.
Údaje o priebehu zatmenia a jeho veľkosti vo vybraných slovenských mestách si môžete pozrieť v nasledovnej tabuľke:
Čiastočné bude tentoraz na celom svete
Zatmenie Slnka bude tentoraz všade na svete len čiastočné. Tieň Mesiaca sa vôbec nedotkne zemského povrchu, a tak pozorovatelia v zóne čiastočného zatmenia uvidia len rôzne veľký zákryt slnečného disku.
Úkaz nastane prakticky vo všetkých štátoch Európy okrem časti Španielska a Portugalska, v severovýchodnej Afrike, západnej Ázii a na Strednom východe. Najintenzívnejšie zatmenie, až na úrovni 86,2 percenta, budú môcť pozorovať obyvatelia stredného Ruska.
Naposledy sme čiastočné zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 10. júna minulého roka, no len s malou fázou. Nasledujúce zatmenie nastane 29. marca 2025.
Úplné zatmenie Slnka bolo zo Slovenska viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie sa odohrá až 7. októbra 2135.
Čo je to zatmenie Slnka a ako tento jav vzniká?
Ako popisuje vo svojom článku Česko-slovenská Astronomická tlačová agentúra, zatmenie Slnka nastáva v okamihu, keď sa medzi pozorovateľa a Slnko premietne Mesiac v nove a čiastočne alebo úplne zakryje slnečný disk.
Keďže mesiac obieha okolo našej planéty po dráhe mierne odklonenej od roviny zemskej dráhy, častejšie minie Mesiac v nove slnečný disk na dennom nebi a k žiadnemu zatmeniu nedôjde.
Iba zhruba raz za pol roka sa Mesiac v nove dostane na svojej dráhe veľmi blízko k pomyselnej priamke medzi Zemou a Slnkom a niektorí ľudia na Zemi môžu tento úkaz pozorovať.
Keďže Mesiac obieha po mierne natiahnutej dráhe, nie je od Zeme vždy rovnako vzdialený. Zatmenie Slnka tak nemusí byť nutne úplné, ale napríklad len prstencové. V oboch prípadoch je však úkaz pozorovateľný len z úzkeho pásu na Zemi, kde práve dopadá hrot mesačného tieňa. Tento pás má šírku maximálne niekoľko stoviek kilometrov.
Ak sa pozorovateľ nachádza mimo pásu zatmenia alebo tento nedosiahne na zemský povrch, môže pozorovať len čiastočné zatmenie. Tmavý mesačný disk zakryje len časť toho slnečného. Čím ďalej sa potom pozorovateľ nachádza od pásu úplného či prstencového zatmenia, tým menšie percento Slnka je počas úkazu zakryté. Oblasť viditeľnosti čiastočného zatmenia nepokrýva nikdy celú zemskú pologuľu, kde je zrovna deň, a ani čiastočné zatmenie tak nie je počas konkrétneho úkazu vidieť úplne všade.
- maximálna fáza zatmenia v Bratislave nastane 25. októbra o 12.21
- nasledujúce zatmenie sa uskutoční 29. marca 2025
- do roku 2030 budeme ešte svedkami piatich zatmení Slnka
- o niekoľko miliónov rokov už k zatmeniam nebude dochádzať
Zatmeniu Slnka predchádza zatmenie Mesiaca
Vedeli ste, že…
- každému zatmeniu Slnka predchádza alebo po ňom nasleduje zatmenie Mesiaca? Niekedy môžu nastať mesačné zatmenia aj dve – dva týždne pred slnečným zatmením a dva týždne po ňom. Ani aktuálne zatmenie Slnka nebude výnimkou. O dva týždne, presnejšie 8. novembra 2022, nastane úplné zatmenie mesiaca. Pozorovateľné však bude predovšetkým na americkom kontinente, zo Slovenska a z Česka neuvidíme ani čiastočnú fázu tohto zatmenia.
- každé zatmenie Slnka nastáva po uplynutí periódy saros za podobných podmienok? Jeden cyklus saros (obdobie, keď sa opakuje zatmenie Slnka a Mesiaca, pozn. red.) trvá 18 rokov, 10 až 11 dní a približne 8 hodín.
- sa Mesiac od Zeme postupne vzďaľuje, preto o niekoľko miliónov rokov k zatmeniam nebude dochádzať?
Do roku 2030 päť čiastočných zatmení Slnka
Do roku 2030 čaká Slovensko a Česko viacero zatmení Slnka. V tejto dekáde budeme svedkami ďalších piatich čiastočných zatmení Slnka, a to 25. marca 2025, 12. augusta 2026, 2. augusta 2027, 12. júna 2029 a 1. júna 2030. Najvýraznejšie z nich bude v roku 2026. Na našom území budeme pozorovať až 89 percent prekrytia, úplné zatmenie v ten deň nastane v Španielsku.
Na pozorovanie zatmenia stačí strom
Jedinečný úkaz, ktorý nastane už o necelý deň, si mnohí plánujú naplno vychutnať. Vynára sa preto otázka, ako zatmenie bezpečne pozorovať. Tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcom článku, ktorý zverejníme dnes v noci.
Zatiaľ spomenieme len jednu zaujímavosť, o ktorej ste možno ešte nepočuli. Na pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka nepotrebujete ďalekohľad, stačí vám obyčajný strom. Ak sa budete vo chvíli, keď nastane zatmenie, nachádzať pri strome s košatou korunou, môžete v jeho tieni pozorovať množstvo malých obrazov slnka. Odborníci to nazývajú dierkový jav. Ak vo svojom dosahu nemáte strom, môžete skúsiť aj pokus s vlastnou rukou. Cez mierne pootvorenú zaťatú päsť nechajte preniknúť slnečné svetlo na zem. Malý kotúč svetla bude „odhryznutý“ rovnako ako slnečný disk na oblohe. Na tomto jave stojí aj optické zariadenie zvané kamera obscura.
Mnohí tiež dúfajú, že im pozorovanie neprekazia oblaky. Občasná prítomnosť oblakov však sledovaniu čiastočného zatmenia Slnka vôbec neprekáža, práve naopak! Pokiaľ nie je vyslovene zatiahnuté a pred Slnkom prechádza len priehľadná oblačnosť, môžu oblaky poslúžiť ako prirodzený filter na priame pozorovanie úkazu. Vyzerá to veľmi pekne i na fotografiách.
Fotky zo zatmenia Slnka, október 2022
Foto: Marián Zelenák
Zdoje: astro-novinky.eu, SAV, aktuality.sk, Wikipedia, planetaria.sk