Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronómovia SAV vyvracajú mýty o nebezpečnom asteroide 2022 AP7

VEDA NA DOSAH

Správa o „zabijakovi planét“, ktorý sa približuje k Zemi, sa šíri už niekoľko dní.

Obrázok ilustruje predstavu asteroidu blížiaceho sa k Zemi. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Vzhľadom na skutočnosť, že sa na medializované správy nabaľuje viacero nepravdivých informácií, sa Astronomický ústav SAV (AsÚ SAV) rozhodol informovať verejnosť o najnovších vedeckých dátach a uviesť na pravú mieru najväčšie omyly.

„Asteroid 2022 AP7 bol objavený 13. januára 2022 v Chile. Jeho objaviteľ pred niekoľkými dňami publikoval informáciu, v ktorej nový asteroid s priemerom 1,45 kilometra nazval „zabijakom planét“. V médiách sa okrem toho objavila správa, že tento asteroid bude v najbližších dňoch najbližšie k Zemi,“ ozrejmuje situáciu Ján Svoreň z AsÚ SAV, ktorý spoločne s kolegami z ústavu vysvetľuje štyri nepravdivé tvrdenia spojené s daným vesmírnym telesom.

Ohrozuje Zem?

1. tvrdenie:  Asteroid sa dlhodobo pohybuje medzi dráhami Venuše a Zeme.
Skutočnosť: Asteroid sa pohybuje medzi dráhami Venuše a Jupitera, s najmenšou vzdialenosťou od Slnka 0,83 astronomickej jednotky (astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka) a najväčšou vzdialenosťou 5,02 astronomickej jednotky. Sklon jeho dráhy k rovine obehu Zeme okolo Slnka je 13,8 stupňa. Na malej časti svojej dráhy sa pohybuje vnútri dráhy Zeme – takéto asteroidy patria do skupiny Apollo. Najbližšie popri Slnku prešiel asteroid s názvom 2022 AP7 30. marca 2022.

2. tvrdenie: Asteroid sa v najbližších dňoch priblíži k Zemi (z čoho by sa mohlo zdať, že nám niečo hrozí).
Skutočnosť: Je to síce pravda, ale dôležité je, že minimálna vzdialenosť bude v novembri 2022 1,97 astronomickej jednotky, čo je približne 295 miliónov kilometrov, takže planéte Zem nehrozí určite nič.

3. tvrdenie: Počas tohto priblíženia uvidia ľudia asteroid aj malými ďalekohľadmi.
Skutočnosť: Asteroid 2022 AP7 má jasnosť 22. magnitúdu, čo znamená, že je pozorovateľný len dostatočne veľkými ďalekohľadmi.

Dráha asteroidu 2022 AP7. Zdroj: SAV

Dráha asteroidu 2022 AP7. Zdroj: SAV

Dokážeme asteroid odkloniť?

4. tvrdenie: V budúcnosti môže Jupiter nasmerovať asteroid s názvom 2022 AP7 k Zemi.
Skutočnosť: Asteroid je na veľmi stabilnej dráhe. Pohyb asteroidu je takmer v rezonancii s pohybom Zeme, keď asteroid obehne okolo Slnka raz za 5 obehov Zeme. Na dlhé obdobie viac ako tisíc rokov je tak zrážka so Zemou vylúčená. A ak by potom došlo k nebezpečnej zmene jeho dráhy, ľudstvo bude mať prostriedky na jeho odklonenie. Pred pár týždňami sa NASA úspešne pokúsila pomocou nárazu sondy odkloniť malý asteroid Dimorphos (nebol na kolíznej dráhe so Zemou, išlo len o test). O tisíc rokov nebude určite problém poradiť si aj so „zabijakom planét“. V tomto prípade ide teda o zbytočné strašenie.

Dráhu asteroidu dnes už vedci poznajú veľmi presne. Najbližšie k Jupiteru bude 30. septembra 2109, a to na vzdialenosť 178 miliónov kilometrov. To je 460-krát ďalej ako vzdialenosť Zeme a Mesiaca.

„K Zemi sa asteroid priblíži najviac 12. marca 2052. Vzdialený bude 205 miliónov kilometrov, čo je až 530-krát ďalej ako vzdialenosť k Mesiacu,“ spresňuje astronóm J. Svoreň.

Zdroj: TS SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky