Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Úspech slovenských žiakov na Olympiáde mladých vedcov v Botswane

Marta Bartošovičová

IJSO Som mlady vedec - bronzoví súťažiaci zo Slovenska

Z medzinárodnej súťaže Olympiáda mladých vedcov (IJSO) si šesť žiakov zo slovenských škôl odnieslo tri bronzové medaily. Štvrtá im unikla iba o zlomok bodu. V konkurencii viac ako dvesto účastníkov zo 42 krajín sme tak opäť dokázali, že naši žiaci sú schopní konkurovať aj svetovej špičke.

Slovenskú delegáciu reprezentovali traja lídri: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Katarína Kmeťová a Zuzana Magyarová a šesť súťažiacich: Hugo Bartha, Adam Benjamin Plšek, Ján Plachý (všetci traja získali bronzovú medailu) Marek Zumrík, Adela Čermáková a Klára Ištoková. 

Súťaž IJSO je zameraná na mladé talenty, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Súťaž sa koná každý rok v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sú vyberaní zo základných škôl na základe výsledkov z podobných súťaží. Tí sa potom zúčastnia celoslovenského kola a najlepší z nich následne podstúpia pravidelnú prípravu. Príprava je zameraná na riešenie mnohých úloh podobných tým, ktoré sa môžu vyskytnúť v medzinárodnom kole súťaže. Zároveň si cibria zručnosti vo vykonávaní pokusov.

Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Z tohto výberového sústredia postupuje šesť najlepších do medzinárodného kola súťaže.

Za národný výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku zodpovedá Martin Chudjak, ktorý v tejto súvislosti viedol: „Úspech žiakov nás v celom organizačnom tíme veľmi potešil. Som rád, že aj keď učitelia často nemajú dostatok priestoru venovať sa tým najtalentovanejším žiakom priamo na hodine, vedú ich k súťažiam ako je IJSO a tak im dajú možnosť naplno rozvinúť svoj potenciál.“

„Počas jednotlivých kôl súťaže IJSO som si mal príležitosť vyskúšať veľa rôznych experimentov v univerzitných laboratóriách. Tiež som mal možnosť navštíviť krajiny, kde by som sa inak zrejme nedostal,“ komentoval svoje zážitky tohoročný najúspešnejší slovenský reprezentant Hugo Bartha.

Súťažiaci, okrem toho, že sa potili v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní zaujímavých pokusov, našli si čas aj na oddych a spoznávanie exotickej krajiny. Navštívili dve prírodné rezervácie v africkom safari: rezerváciu Moklodi a Jwana Game Park.

Olympiáda mladých vedcov (IJSO) sa koná pod záštitou Iuventy. Nakoľko táto súťaž je finančne náročná, môže sa na Slovensku konať len vďaka podpore partnerov, ktorými v súčasnosti sú: Nadácia Pontis, Nadácia EPH, HMH a Univerzita Komenského.

 

Informácie poskytol Martin Chudjak

webová stránka: ijso.sk

Viac fotografií nájdete na: https://www.facebook.com/IJSOSlovensko/

Redigovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky