Lahar, mohutný stvrdnutý sopečný bahenný prúd, sopka vychrlila zhruba pred 12 miliónmi rokov.
Nenápadný svah pod Poľanou ukrýva jedinečnú geologickú zaujímavosť, ktorú nenájdete už nikde v Európe. Nazýva sa lahar.
Na prvý pohľad je to bežný lesný pahorok, no keď podídete bližšie, zistíte, že ho tvoria mäkké lámavé skaly.
„Lahar je mohutný zatuhnutý bahenný prúd, ktorý vznikol zmiešaním sopečného materiálu s vodou a následne stiekol do údolia,“ vysvetlil geológ Richard Kopáčik pre televíziu Markíza.
Vzácny útvar sa podľa neho najbližšie nachádza až v Indonézii.
Začalo sa to erupciou sopky
Poľana vychrlila lahar zhruba pred 12 miliónmi rokov. Obrovská masa sa valila od krátera sopky 18 kilometrov a brala všetko, čo jej stálo v ceste.
„Rýchlosť laharového prúdu dosahuje až niekoľko desiatok metrov za sekundu, utiecť pred ním je preto priam nemožné,“ uviedol Kopáčik, podľa ktorého lahar pod Poľanou dokonca strhol a pochoval les.
Čas v mase popola a horniny vytvoril drevné opály, skamenené časti stromov či celých šišiek.
Ľahko opracovateľný sopečný tuf je výborný stavebný kameň. Pred 700 rokmi z neho v dedine dokonca postavili kostol a neskôr aj kaštieľ. V jeho múroch vidno pôvodné odtlačky z lahara. Dnes sopečný útvar opäť zarastá lesom.
Vedeli ste?
Lahar pozostáva zo zmesi sopečného popola a vody. Príčinou jeho vzniku môže byť roztopenie snehovej alebo ľadovej pokrývky sopky pri erupcii alebo zvýšenie zrážok či vyliatie jazierka nachádzajúceho sa v blízkosti eruptujúcej sopky.
Lahary sú pre veľkú rýchlosť (až niekoľko desiatok metrov za sekundu) veľmi nebezpečné, dokonca nebezpečnejšie než tečúca láva. Lahary na celom svete zapríčinili mnoho katastrof. Sídla nachádzajúce sa v blízkosti sopiek, kde hrozí výskyt laharov, majú preto pred týmto úkazom vypracovaný systém včasnej výstrahy.
Vyhlásený za prírodnú pamiatku
Lahar v obci Zolná je unikátny i tým, že si dodnes zachoval pôvodný tvar. Vďaka jeho výnimočnosti ho v roku 2000 dokonca vyhlásili za prírodnú pamiatku. Hlavným predmetom ochrany spomínanej lokality je práve odkrytá časť laharového prúdu. Pozoruhodnosťou územia je aj prítomnosť paleontologických nálezov.
Podľa informácií Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) je lahar v Zolnej súčasťou približne 18-kilometrového prúdu od svahov Poľany až po Zolnú. Veľké otvory v lomovej stene vznikli vylámaním opálových výplní.
Prítomný bol predovšetkým drevný opál so zachovanými letokruhmi, vďaka ktorým dnes odborníci môžu presnejšie identifikovať zástupcov drevín vyskytujúcich sa v minulosti v tejto lokalite. Výsledky vedeckých bádaní ukázali, že to bol tis a brest.
Podľa Kopáčika je zolniansky lahar jednoducho krásnym pozostatkom sopečnej činnosti Poľany. „Pre nás geológov je to neoceniteľný unikát. Môžeme byť iba radi, že ho na Slovensku máme,“ podotkol odborník.
Zdroj: TV Markíza, ŠOP SR, Wikipedia