Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stredoškoláci môžu súťažiť o účasť na vedeckej expedícii na Sibíri

VEDA NA DOSAH

Víťazný tím sa dostane na mesiac trvajúcu letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Rusku.

Detail plagátu Letná expedícia do prapôvodných lesov sibírskeho tigra.

Plagát BARS 2020 - 2021. Fotografie: © Peter Vršanský, © Jurij Šibniev; Design: © Martin Česanek.

Všetkých stredoškolákov túžiacich po skutočnom dobrodružstve pozývame zapojiť sa do vedeckej súťaže BARS 2021. Nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, o účasť v ktorom tiež súťažili stredoškoláci. Víťazi sa stali súčasťou vedeckej výpravy tímu paleobiológa Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch, napríklad objave chodiacich stromov ako z Tolkiena, vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC.

Rovnako ako súťaž SUMACO 2015 aj súťaž BARS 2021 sa koná pod záštitou UNESCO. Organizuje ju Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku a združením AMBA. Tentoraz sa však súťaží o možnosť začleniť sa do vedeckého tímu, ktorý strávi mesiac na Sibíri.

Kto sa môže prihlásiť

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. V prvom kole budú vypracovávať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy.

„Sú to úlohy priamo z prírody, z cieľovej oblasti, z logiky, filozofie, medicíny a umenia. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV.

Vyškolia vás vedci aj odborníci na prežitie

Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie 5 najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek na Smolenickom zámku.

„Na tomto sústredení preveríme psychickú a fyzickú odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Takisto uvidíme, ako vedia spolupracovať, ako sa správajú v priamej súťaži s inými a aj to, ako vedia zdanlivo nelogicky spolupracovať naprieč tímami,” doplnil paleobiológ. Sústredenie by sa malo uskutočniť v letných mesiacoch podľa vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku.

Japonské more, Sibír. Zdroj: iStockphoto.com

Japonské more, Sibír. Zdroj: iStockphoto.com

Na čo sa môžu víťazi tešiť

Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s Ruskou akadémiou vied komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava do krajiny sibírskeho tigra na brehoch Japonského mora v Prímorskom kraji na východe Ruska.

Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštíviť najstaršie lesy na Zemi, stopovať sibírskeho tigra, zaznamenávať živočíchy vede neznáme, prispieť k ochrane najvzácnejších lesov mierneho pásma a pomôcť medzinárodným vedeckým tímom, ktoré sú vedené Ruskou akadémiou vied.

Termín expedície bude s víťazmi a partnermi projektu dohodnutý podľa pandemickej situácie.

Vypracované práce treba odovzdať do 30. mája 2021. Kompletné podmienky účasti ako aj znenie úloh nájdete na: BARS 2021 – podmienky účasti.

Zdroj: Tlačová správa SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky