Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šikovní matematici a fyzici, prihláste sa do súťaže Náboj Junior

VEDA NA DOSAH

súťaž Náboj

V poradí už šiesty ročník sa bude v rámci súťaže Náboj Junior konať 24. novembra 2017, a to nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Poľsku. Ide o medzinárodnú matematicko-fyzikálnu súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy a prímy – kvarty osemročných gymnázií. Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov. Ako uvádzajú organizátori súťaže, Náboj Junior nie je len o bezhlavej aplikácii už nadobudnutých vedomostí. Úlohy vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu.

Na začiatku súťaže dostane každý tím zadania šiestich príkladov. Hneď, ako tím dospeje k správnemu, väčšinou číselnému, výsledku, príde mu zadanie ďalšieho. Kto vyrieši v časovom limite najviac príkladov, vyhráva. „Zložitosť úloh je volená tak, aby sa mohli zúčastniť aj študenti, ktorí so súťažami nemajú veľa skúseností, a pritom si prišli na svoje aj úspešní riešitelia matematických olympiád. Úspech väčšinou nezávisí len na schopnostiach jednotlivých členov, ale aj na efektívnej tímovej spolupráci. V Náboji nejde o bezduchú aplikáciu postupov naučených zo školy, ale naopak, úlohy spravidla vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu. Snažíme sa, aby príklady boli netradičné a aby pomáhali rozvíjať predstavivosť, logické myslenie a predovšetkým záujem o matematiku a fyziku. Náročnosť príkladov postupne narastá,“ konštatovali organizátori. 

Súťaž Náboj Junior prebieha súčasne na mnohých miestach po celom Slovensku, Českej republike a Poľsku. V jednotlivých miestach sa súťaž vyhodnocuje osobitne; v celkovom záverečnom poradí si potom môžu študenti porovnať svoje výsledky aj s ostatnými tímami vo svojej krajine a tiež v medzinárodnom rebríčku. Najlepšie tímy sú každoročne odmenené diplomami a vecnými cenami.

Organizátori súťaže sú presvedčení, že pre prihlásených je to skvelá príležitosť ako si zmerať sily so svojimi rovesníkmi na Slovensku, v Česku aj v Poľsku, ako aj reprezentovať svoju školu. Už teraz je do súťaže prihlásených takmer 300 tímov. Účastník môže zároveň zažiť veľa zábavy a spoznať mnoho nových kamarátov, prípadne sa stretnúť aj so svojimi starými kamarátmi.

„Zbehni za svojou pani učiteľkou matematiky alebo fyziky a povedz jej o tejto súťaži. Vytvorte spoločne štvorčlenný tím zložený len zo žiakov vašej školy, nájdite k vám najbližšie mesto, kde sa Náboj Junior bude konať,“ vyzývajú organizátori tých, ktorí ešte váhajú zapojiť sa.

Z jednej školy sa do súťaže môžu zapojiť až dva tímy priamo, ďalší tím sa zaregistrovaním zaradí medzi náhradníkov a v prípade nenaplnenia kapacity môže taktiež súťažiť. Pripravených je 24 súťažných miest po celom Slovensku. „Kapacita je obmedzená, tak sa zaregistrujte čo najskôr a nenechajte si ujsť už tradičnú Nábojovú atmosféru aj vo vašom meste,“ vyzývajú organizátori.

Pozor však, registrácia tímov končí už 18. 11. 2017, treba sa preto poponáhľať.

 

Viac informácií a registrácia do súťaže

FB profil súťaže

 

Zdroj: webová stránka súťaže Náboj

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky