Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prečo vlk nikdy nezožerie krkavca?

Justína Mertušová

Vyvinuli si medzi sebou jedinečnú súhru.

Vlk a havrany. Zdroj: iStockphoto.com

Vlk a havrany. Zdroj: iStockphoto.com

Vlky a krkavce majú medzi sebou jedinečný a fascinujúci vzťah. Krkavce sú jednými z najinteligentnejších vtákov na Zemi, ktoré sa živia malými zvieratami, vajcami, hmyzom, rybami, obilninami, bobuľami a zdochlinami. Členovia z čeľade psovitých, kam patria vlky, hyeny, kojoty, líšky a iné druhy, si vypestovali vzťahy nielen s ľuďmi. Ako jeden zo sociálne najcitlivejších a najrýchlejšie sa učiacich druhov si rozvinul komplexné interakcie a spojenia aj s inými zvieratami. Takýmto spôsobom dala krkavčia inteligencia v kombinácii so spoločenskosťou vlkov vzniknúť veľmi blízkemu a navzájom benefitujúcemu partnerstvu.

Ja pomôžem tebe, ty zas mne

O krkavcov je známe, že sledujú vlčie svorky a po úspešnom love, keď sa vlky nažerú, stoja práve ony ako prvé v rade na hostinu toho, čo zostalo po vlkoch. Biológovia z Yellowstonského národného parku niekoľko rokov študovali správanie vlkov sivých, ktoré boli v roku 1995 reintrodukované do rezervácie. Vedci zistili, že na jednej zdochline sa stretne priemerne 30 krkavcov, v ojedinelých situáciách sa ich hostilo aj 135.

Vzájomný vzťah medzi krkavcami a vlkmi je prospešný pre oba druhy. Vďaka lovu vlkov sa krkavce nažerú a, naopak, vtáky sú ušami a očami, ktoré vlkom pomáhajú nájsť uhynuté zvieratá.

Krkavce sú veľmi spoločenské vtáky, a keď nájdu zdochlinu, dávajú to najavo hlasným škrekotom. Zvuk upozorní ostatné zvieratá, aj vlky, že v blízkosti sa nachádza zdroj potravy. Krkavce však nie sú schopné samy preraziť hrubú vrstvu kože a kožušinu zvieraťa a vtedy prichádzajú na pomoc vlky. Silnými zubami ľahko vniknú pod kožu a jednoducho si nájdu cestu k mäsu.

Ďalšou prospešnou vlastnosťou je väčšia podozrievavosť a ostražitosť krkavcov. Práve preto sú pre vlky výbornými spoločníkmi, varujú ich pred neželanými návštevníkmi, ktorí sa k nim blížia a mohli by im uchmatnúť korisť. Symbiotický vzťah „upozorňovača“ a „otvárača“ nie je jediný spôsob, ako tieto druhy navzájom interagujú. Odborníkom sa podarilo sledovať aj množstvo ďalších situácií.

Verte či neverte, v ich vzťahu panuje aj zábava. Krkavce sa hrajú s mláďatami a mladými vlkmi, štuchajú ich za chvosty, v zobáku držia drevené paličky a nútia vĺčky vyskakovať a chytať ich alebo sa navzájom akoby preťahujú. Malé vlky okolo krkavcov šantia a naháňajú ich.

vlk v snehu a havrany

Vlk a havrany. Zdroj: WikimediaCommons

Teória lovu vlkov vo svorke

Biológovia John Vucetich a Rolf Peterson z Michiganskej technologickej univerzity roky sledovali životy vlkov a ich koristi – losov – v Národnom parku Isle Royale. „Vlky takmer vždy sprevádza päť až dvadsať krkavcov,“ uviedol jeden z vedcov. Krkavce si odnesú alebo zožerú asi kilogram potravy denne, čo niekedy predstavuje tretinu toho, čo svorka zabije. Existuje preto zaujímavá teória, že skutočný dôvod, prečo vlky lovia vo svorkách, je, aby minimalizovali množstvo koristi, čiže ich potravy, ktorú by inak stratili v prospech krkavcov. Vucetich odhaduje, že ak by spolu lovili iba dva vlky, krkavce by im mohli ukradnúť viac ako polovicu zabitých losov.

Isté je, že sa vzájomne rešpektujú. Vlky niekedy po krkavcoch chňapnú, ale nezabíjajú ich.

Ak však dôjde k nedorozumeniu a krkavca zabijú, vlky ho nezožerú, to neplatí napríklad pre veveričky alebo iné druhy vtákov. Mŕtveho krkavca väčšinou len jemne uchopia a odnesú nabok.

Už odpradávna sú prepojené

Vlky a krkavce sú už odpradávna prepojené vo folklóre a v tradíciách. Severského boha Odina často zobrazujú, ako sedí na tróne obklopený týmito zvieratami. Spoločný lov krkavcov, vlkov a ľudí je súčasťou príbehov Tlingitov a Inuitov, indiánskych kmeňov žijúcich na severozápadnom pobreží Aljašky. Krkavce v nich vystupujú ako múdri podvodníci, ktorí menia podobu a využívajú ľudí aj vlky.

Zdroj: asirondackalmanack, centerofthewest, grunge, irozhlas

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky