Riaditeľka Katarína Kretter rozpráva o odpade, jeho triedení a recyklácii.
Vianoce sú obdobím pokoja, lásky, rodinnej súdržnosti a spolupatričnosti. Žiaľ, v posledných rokoch sú často aj o prehnanom nakupovaní, zbytočnom plytvaní a prílišnom konzumovaní. Pochopiteľne to znamená aj vyššiu produkciu odpadu, ktorý v porovnaní s inými obdobiami v roku zaznamenáva vysoký nárast. Pritom stačí dodržiavať niekoľko užitočných rád a vianočné sviatky môžeme prežiť ekologickejšie, praktickejšie a predovšetkým šetrnejšie k našej planéte. Jeden Slovák vytvorí priemerne 497 kilogramov odpadu ročne. Niektoré odpady sú na skládkach roky a sú veľkou záťažou pre naše prostredie, iným vieme dať druhú šancu, a tak prispieť k udržateľnejšiemu životu na Zemi.
O tom, čo tvorí voľne pohodený odpad, aké chyby robíme pri triedení a ako je na tom Slovensko s recyklovaním, sme sa rozprávali v podcaste portálu VEDA NA DOSAH s Katarínou Kretter. Dozviete sa aj to, aký rôzny odpad sa nachádza v smetných košoch a akou cestou si prejdú jednotlivé odpadky, kým sa dostanú do cieľa, pričom o tom, aký bude ich cieľ, môže rozhodnúť každý z nás.
Mgr. Katarína Kretter, MBA, je riaditeľkou oddelenia komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI – PAK. Vyštudovala marketingovú komunikáciu a anglický jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila v komunikačných a reklamných agentúrach, v ktorých sa venovala technológiám a zdravotníckym témam. Od roku 2008 venuje svoju energiu a skúsenosti organizácii OZV ENVI – PAK, ktorá pôsobí v oblasti odpadov, životného prostredia a udržateľnosti. Vedie v nej tím komunikačných a marketingových expertov. Triedenie odpadu, udržateľnosť a ochrana životného prostredia sú podľa nej dôležité a vysoko aktuálne témy, ktoré ochotne šíri a propaguje aj vo verejnosti.
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a podobne.
(JM)