Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Päť mladých vedkýň zo Slovenska sa zúčastní na letnej škole jadra v Taliansku

VEDA NA DOSAH

Štipendium na prestížnu letnú školu jadra, organizovanú Polytechnickou univerzitou v Miláne, získali aj študentky a doktorandky zo Slovenska.

Účastníci 1. Medzinárodnej letnej školy o malých modulárnych reaktoroch.

Účastníci 1. Medzinárodnej letnej školy o malých modulárnych reaktoroch (SMR), ktorá sa konala v roku 2022. Zdroj: www.nuclearenergy.polimi.it/elsmor2022ss/

Slovensko bude mať zastúpenie na prestížnej 2. Medzinárodnej letnej škole o malých modulárnych reaktoroch (SMR), ktorú organizuje Polytechnická univerzita v Miláne a Európska sieť pre vzdelávanie v oblasti jadra (European Nuclear Education Network – ENEN) pre talentovaných študentov, doktorandov a mladých výskumníkov z celej Európy.

Na podujatí, ktoré bude prebiehať v termíne od 24. do 28. júna 2024 v kampuse Polytechnickej univerzity v Miláne v meste Lecco pri jazere Lario, sa zúčastní aj päť slovenských študentiek a doktorandiek.

Štipendium od newcleo

Päť mladých vedkýň získalo štipendium od spoločnosti newcleo, pôsobiacej vo Francúzsku, Veľkej Británii a v Taliansku. Spoločnosť sa rozhodla podporiť letnú školu a poskytnúť štipendium talentovaným mladým výskumníkom, pretože si uvedomuje význam jadrovej energetiky pre budúcnosť priemyslu a chce, aby bola atraktívna i pre nadaných mladých ľudí na Slovensku.

„Na vybudovanie moderných jadrových reaktorov v celej Európe sa musia všetky zainteresované strany zamerať na mladšie generácie a zatraktívniť všetky jadrové vedy pre študentov. Sme hrdí na to, že môžeme podporou účasti na prestížnej letnej škole prispieť k tomuto širšiemu cieľu v prospech celého sektora,“ povedal Stefano Buono, CEO spoločnosti newcleo.

Newcleo sa zaoberá malými modulárnymi reaktormi a spolupracuje so stovkami vedcov a inžinierov na vývoji pokročilých reaktorov IV. generácie. Jej cieľom je priniesť riešenia, ktoré umožnia uzavrieť jadrový cyklus vďaka opätovnému využitiu použitého jadrového paliva.

Štyri doktorandky a jedna študentka

Väčšina účastníčok aktuálne postgraduálne študuje alebo už pracuje na vedeckých projektoch napríklad v Slovenskej akadémii vied (SAV). Jednou z nich je aj Monika Bírová, študentka doktorandského štúdia Fyzikálneho ústavu SAV, ktorá sa teší, že má príležitosť získať nové poznatky.

„V rámci štúdia na univerzite sa málo času venuje perspektívnej oblasti, akou sú malé modulárne reaktory, ktoré existujú vo viacerých dizajnoch a je v nich palivo štiepené neutrónmi s rôznou energiou. Som rada, že na letnej škole si rozšírim znalosti práve v tejto oblasti,“ uviedla Monika Bírová.

Medzi Slovenkami, ktoré pocestujú do Talianska, je aj študentka 5. ročníka magisterského štúdia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Zaujímavosťou je, že väčšina vedkýň, ktoré sa zúčastnia na letnej škole, sa venuje oblasti jadrovej chémie.

Kampus Polytechnickej univerzity v Miláne v meste Lecco pri jazere Lario.

Letná škola sa bude konať v kampuse Polytechnickej univerzity v Miláne v meste Lecco pri jazere Lario. Zdroj: www.nuclearenergy.polimi.it

Jadrová veda a energetika majú potenciál

Polytechnická univerzita v Miláne a Európska sieť pre vzdelávanie v oblasti jadra (European Nuclear Education Network – ENEN), organizátori letnej školy jadra, pripravili podujatie pre mladé talenty, ktoré sa vzdelávajú v oblasti jadrovej vedy, inžinierstva a technológií malých modulárnych a pokročilých jadrových reaktorov.

O účasť sa uchádzalo viacero motivovaných a kvalitných kandidátov, z ktorých zástupcovia spoločnosti newcleo vybrali päť účastníčok. „Obzvlášť nás teší, že všetkých päť miest vo finálnom výbere obsadili ženy. Je to dôkaz, že oblasť jadrovej vedy a energetiky má široký potenciál prilákať talenty,“ uviedol Miroslav Šarišský, globálny riaditeľ ľudských zdrojov spoločnosti newcleo.

Prednášky popredných odborníkov

Účastníkov z celej Európy čaká pestrý program zahŕňajúci prednášky o úlohe jadrovej energie v rámci energetickej tranzície, stave vývoja SMR, stratégii EÚ v oblasti jadra a k medzinárodnému licencovaniu SMR či návšteva laboratórií SIET.

„Veľmi oceňujem, že mladí slovenskí odborníci v oblasti jadrovej vedy dostanú príležitosť diskutovať s poprednými odborníkmi na malé modulárne a pokročilé reaktory. Je to oblasť, ktorá má aj pre Slovensko veľkú perspektívu nielen pri výrobe energie, ale aj produkcii tepla pre priemysel,“ uviedol Martin Venhart, podpredseda SAV a vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Zdroj: TS Seesame

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky