Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nové dáta o svetelnom smogu sú alarmujúce a satelity ich nezachytili

VEDA NA DOSAH

Od roku 2011 sa jas nočnej oblohy zvyšuje takmer o desať percent ročne.

Meranie svetelnosti pomocou mobilného telefónu. Záber z filmu Vo svetle noci. Zdroj: Matej Pok, CVTI SR

Nové údaje priniesol medzinárodný občiansky vedecký projekt Globe at Night, ktorý chce zvýšiť povedomie verejnosti o vplyve svetelného znečistenia. Vyzýva ľudí, aby merali jas nočnej oblohy a predkladali svoje pozorovania z počítača alebo zo smartfónu. Prispievatelia porovnávajú hviezdy, ktoré vidia, s mapami, ktoré ukazujú, ako by hviezdy boli viditeľné pri rôznych úrovniach svetelného znečistenia, a výsledky zadávajú do aplikácie. Projekt sa začal v polovici roka 2000 prepojením študentov v Arizone a Čile a teraz má tisíce účastníkov po celom svete.

Svetelný smog škodí zdraviu ľudí aj živočíchom

Za posledných štrnásť rokov sa vďaka tejto iniciatíve uskutočnilo viac ako 200-tisíc meraní ľuďmi zo 180 krajín, a tak je Globe at Night doteraz najúspešnejšou kampaňou na zvyšovanie povedomia o svetelnom znečistení, uviedol vedecký magazín Science.

Nebezpečenstvo svetelného znečistenia spočíva nielen v tom, že na nočnej oblohe vidno menej hviezd. Môže poškodiť zdravie ľudí, zmiasť migrujúce vtáky, ktoré potom narážajú do budov, ale aj opeľovače, ktoré svetlo priťahuje viac ako rastliny. Dokonca môže vyrušiť svietivky (svätojánske mušky) pri rozmnožovaní, vysvetlil informačný portál Science News, pričom sa odvolával na starší článok v Science.

„Svojím spôsobom je to výzva na akciu,“ povedala astronómka Connie Walkerová z Národného laboratória pre optický infračervený astronomický výskum v Tuscone, ktorá s iniciatívou Globe at Night spolupracuje. „Ľudia by si mali uvedomiť, že to má vplyv na naše životy. Nie je to len astronómia. Ovplyvňuje naše zdravie. Ovplyvňuje ostatné zvieratá, ktoré nemôžu hovoriť samy za seba,“ dodala.

Fyzik Christopher Kyba z nemeckého GFZ Výskumného centra pre geovedy v Postupime priznáva, že bol spočiatku ku Globe at Night ako nástroja na výskum skeptický, ale zmenil názor. Kyba s kolegami vďaka projektu analyzovali vyše 51-tisíc jednotlivých údajových bodov zozbieraných od roku 2011 do roku 2022. „Nie sú presné, ale je ich veľa a sú skutočne užitočné. Čím viac ľudí sa zúčastňuje na ich zbere, tým majú väčšiu silu.“ V kombinácii s globálnym atlasom jasu oblohy zverejneným v roku 2016 umožnili tímu dospieť k záveru, že jas nočnej oblohy sa od roku 2011 do roku 2022 zvýšil priemerne o 9,6 percenta ročne.

Hviezdy nad jazerom Bomoseen. Zdroj: iStockphoto.com

Svetelný jas na nočnej oblohe spôsobený ľudským osídlením. Zdroj: iStockphoto.com

Prečo satelity zaznamenali oveľa menej svetelného smogu

Zaujímavé je, že satelity, ktoré zhromažďujú aj údaje o jase nočnej oblohy po celom svete, namerali iba dvojpercentný ročný nárast jej jasu za posledné desaťročie.

Kyba vysvetľuje, že dôvodov je niekoľko. Od začiatku roka 2010 sa veľa vysokotlakových sodíkových výbojok v exteriérových svietidlách vymenilo za LED diódy. Tie sú energeticky účinnejšie, čo má ekologické výhody, a znižujú náklady. No zároveň vyžarujú viac krátkovlnného modrého svetla, ktoré rozptyľuje častice v atmosfére viac ako oranžové svetlo sodíkových výbojok, a tým väčšmi ožaruje oblohu. Existujúce satelity nie sú citlivé na modré vlnové dĺžky, preto podceňujú svetelné znečistenie pochádzajúce z LED diód. Satelity pravdepodobne nezachytia ani svetlo, ktoré nesmeruje priamo k oblohe, ale k horizontu, ako je napríklad svetlo z neónových nápisov alebo z okien.

Dobrou správou je, že na vyriešenie problému nie sú potrebné žiadne veľké technologické objavy.

Vedci a tvorcovia politík len potrebujú presvedčiť ľudí, aby zmenili spôsob používania svetiel v noci. „Ľudia niekedy hovoria, že svetelné znečistenie je najľahšie vyriešiteľné znečistenie, pretože stačí otočiť vypínač a je preč,“ povedal Kyba. „To síce je pravda, ale ignoruje sociálny problém, že celkový problém svetelného znečistenia stojí na miliardách individuálnych rozhodnutí.“

Jednoduchým riešením by bolo napríklad stlmenie alebo vypínanie svetiel počas noci, najmä reflektorov alebo svetiel na prázdnych parkoviskách.

Zdroje: Science News, Science
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky