Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medzinárodný rok svetla 2015

VEDA NA DOSAH

Logo IYL 2015

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (OSN) na svojom 68. Zasadnutí (20. decembra 2013) vyhlásilo rok 2015 za Medzinárodný rok svetla a svetelných technológií (International Year of Light, IYL 2015). IYL 2015 podporuje množstvo organizácií. Má viac ako 100 partnerov z viac ako 85 krajín.

Rezolúcia A/RES/68/221

OSN vyzdvihuje dôležitosť vzostupného všeobecného povedomia o tom, ako svetelné technológie prispievajú k udržateľnému rozvoju, a zároveň tak tvoria riešenia globálnych apelov, resp. výziev v energetike, zdravotníctve, poľnohospodárstve i vzdelávaní. Niet pochýb o tom, že svetlo má významnú úlohu v našom dennodennom živote. Je pre nás nevyhnutné. Svetlo je téma, ktorá pretína vedy a kultúry.

John Dudley, predseda riadiaceho výboru IYL 2015 povedal: „Medzinárodný rok svetla je obrovskou príležitosťou na to, aby sa svetoví politici a významné medzinárodné inštitúcie presvedčili o neskutočnom potenciáli svetla a svetelných technológií riešiť globálne problémy. Teraz máme jedinečnú príležitosť pozdvihnúť toto povedomie.“ (An International Year of Light is a tremendous opportunity to ensure that international policymakers and stakeholders are made aware of the problem-solving potential of light technology. We now have a unique opportunity to raise global awareness of this.“)

 

 

Rainbow Of Light, Katerina Mina. For UNESCO’s IYL2015. (c) Linda Lamon 2015

Zdroj: Linda Lamon, 24. 03. 2015

 

 

 

 

Zdroj: www.ssts.sk; www.light2015.org

Spracovala a preložila: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky