Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Leto, deti a skok do vedy

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto / deň detí

Pri príležitosti medzinárodného dňa detí pripravili odborníci z rôznych katedier Fakulty prírodných vied UKF v Nitre pre deti z materských škôl a žiakov prvých ročníkov základných škôl z mesta Nitry nezabudnuteľný deň plný vedeckej zábavy. Deti sa na pár hodín stanú vedcami v takých fascinujúcich oblastiach, ako je fyzika, matematika, biológia alebo ekológia.

Účastníkov čaká aj prekvapenie v podobe rôznych hier, výskumov a pravého vedeckého bádania. Chýbať nebudú ani typické pomôcky, bez ktorých sa nezaobíde nijaký vedec. Deti si vyskúšajú prácu s mikroskopom, ohňom, vodou, mapami, robotmi a mnohými ďalšími prístrojmi o ktorých možno ani nepočuli. V rámci vedeckého bádania sa vyberú po stopách poznania mikroorganizmov, rastlín, lesa, ale i zvuku, matematických úloh alebo Zeme…

Čo všetko deti ešte čaká, sme sa opýtali aj jednej z organizátorov podujatia, PaedDr. Ľubomíry Valovičovej, PhD. z občianskeho združenia VIAC AKO UČENIE.

Z. VETRECIN ČEPLÍKOVÁ: V úvode sme načrtli, na čo všetko sa deti môžu tešiť. Môžete nám program viac priblížiť?

Ľ. VALOVIČOVÁ: Program sme sa snažili vytvoriť tak, aby v ňom boli zastúpené všetky prírodovedné predmety, z ktorými sa decká môžu neskôr stretnúť v škole. Tiež sme sa snažili program obohatiť aj o veci, ktoré nie sú na školách bežné. ako napr. výroba DNA a podobné. Tešiť v programe sa môžu na všetko, každé stanovište (spolu ich je 21) je niečím zaujímavé, možno pri niektorých sa zdržia viac pri niektorých menej. Ich úlohou nie je prejsť všetkými stanovišťami, stačí im 10 stanovíšť, aby dostali sladkú odmenu (čokoládu), ktorú nám pre každé dieťa venovala forma Lyra. Ak zároveň celá trieda absolvuje 10 stanovíšť, dostanú aj známe arašidové chrumky od firmy MIVA. Tieto sponzorské dary sú dobré aj pre to, že už tieto deti si uvedomia, že sú to naše nitrianske firmy a sú známe po celom svete.

Z. V. Č.: Aký je hlavný cieľ podujatia VEDET – SKOK DO VEDY?

Ľ. VALOVIČOVÁ: Keby som mala vyzdvihnúť jeden z cieľom, prečo sme začali tieto aktivity robiť, tak je to priblíženie vedy deťom. Ako už hovorí podtitul tohto dňa, chceli by sme, aby deti skočili do vedy. Chceli by sme, aby si tieto malé deti sami utvárali názor na prírodné vedy a nemali ho len sprostredkovaný od starších. Bolo by fajn keby sme týmto podujatím vzbudili záujem detí a mládeže a keby, až príde ten čas, prišli študovať na našu alma mater v Nitre.

ilustračné foto / mydlová bublina

Z. V. Č.: Občianske združenie VIAC AKO UČENIE v spolupráci s Fakultou prírodných vied UKF v Nitre organizuje toto podujatie už niekoľko rokov. Aké naj… zážitky ste v doterajších ročníkoch zažili?

Ľ. VALOVIČOVÁ: O naj zážitkoch by som asi nemala rozprávať ja, ale skôr deti, ktoré toto podujatie absolvovali. Minulý rok sme na podujatí zaviedli knihu návštev a keď v nej teraz listujem, tak deťom sa páčilo všetko. Boli unesení s pozorovania plesní pod mikroskopom, ale aj tým, že vedeli dvíhať loptičku len pomocou vzduchu. Podľa mňa si ale každé dieťa vytvorí ten naj zážitok z niečoho iného. Pre mňa osobne bolo minulý rok zážitkom to, ako sa jeden postihnutý chlapec na vozíčku vytešoval z veľkých mydlových bublín. Takže asi najlepšia čo povedať je to, že príďte a urobte si svoje naj zážitky sami.

Z. V. Č.: Ďakujeme za rozhovor a prajeme krásne piatkové dopoludnie s vedou 

 

Podujatie sa uskutoční dňa 02. 06. 2017 v Nitre, viac informácií nájdete v podujatiach

 

Zhovárala sa a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky