Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kam sa podeli vianočné chrobáky?

Andrea Fedorovičová

Austrálski etymológovia si túto otázku kladú už roky. Dnes majú novú nádej, že na ňu konečne dostanú odpoveď.

Skarabeus rodu Anoplognathus. Foto: iStockfoto.com

Správy z Austrálie z roku 1922 opisujú, ako sa konáre stromov na Vianoce ohýbajú pod ťarchou chrobákov. Sú všade, dokonca sa bežne topia i v prístave v Sydney. Postupne ich však ubúda. Deje sa to už roky, no nik z odbornej ani laickej verejnosti na to dosiaľ príliš nepoukazoval. Situácia sa však začala meniť.

„Dnes už skutočne nevieme, čo je normálne a čo nie,“ poznamenala etymologička Tanya Latty z Univerzity v Sydney. „Každý, kto má viac ako 35 rokov, si z detstva pamätá obrovské množstvo vianočných chrobákov,“ podotkla.

Fakty

  • Vianočné chrobáky sú veľké skarabeusy rodu Anoplognathus,
  • v celej Austrálii sa nachádza 35 druhov vianočných chrobákov,
  • mnohé druhy sú pestrofarebné alebo dúhové,
  • larvy vianočných chrobákov sa živia predovšetkým koreňmi pôvodných tráv.

Odborníci celkom presne nevedia, čo sa stalo. Považujú však za absolútne nevyhnutné na to prísť. „Máme už dostatok neoficiálnych dôkazov na to, aby sme sa začali znepokojovať,“ uviedla Latty.

Austrálski vedci preto spojili sily a v spolupráci s Univerzitou v Sydney rozbehli projekt, ktorého cieľom je zistiť populačné trendy vianočných chrobákov a prísť na koreň tomu, prečo sú na ústupe.

Latty verí, že počas aktuálnej sezóny so spolupracovníkmi konečne získajú predstavu o tom, kde sa vianočné chrobáky nachádzajú. V lokalitách, kde ich naposledy videli v 70. rokoch minulého storočia, zatiaľ tento rok zaznamenali 5 výskytov.

V súčasnosti neexistuje nijaký formálny monitorovací program, takže nevieme, aký rozsiahly je v skutočnosti pokles ich populácie a či ovplyvňuje všetkých 35 druhov vianočných chrobákov. „Potrebujeme pomoc pri ich sledovaní, aby sme mohli identifikovať tie, ktoré by mohli byť ohrozené,“ približuje Latty.

Do hľadania vianočného chrobáka preto odborníci zapojili aj širokú verejnosť, a to prostredníctvom aplikácie iNaturalist, ktorá ľuďom umožňuje nahrávať obrázky vianočných chrobákov a vzápätí identifikuje, o ktorý z 35 tamojších druhov ide.

„Je skvelé, že dnes môžeme na hľadanie populácie vianočného chrobáka využiť aj takúto technológiu. Dúfam, že nakoniec prídeme na to, čo sa stalo a ako to dokážeme napraviť,“ podotýka vedkyňa.

Odborníci dali ľuďom celkom jednoduché pokyny. Vianočné chrobáky sa začali objavovať v novembri a obyvatelia Sydney a okolitých miest na ne môžu natrafiť do konca januára. „Ak uvidíte podozrivého chrobáka, odfoťte ho a nahrajte do aplikácie. Pokiaľ je to možné, odfoťte chrobáka zvrchu, zospodu, spredu i zozadu, pomôže to pri jeho identifikácii. Ak si nie ste istí, či ste stretli práve vianočného chrobáka, nerobte si starosti, i Naturalist to vyhodnotí za vás. Následne do komentára k obrázku chrobáka pridajte hashtag #christmasbeetlecount.

Ľudia sú voči svojmu okoliu často nevšímaví

Ľudia si podľa vedkyne často vôbec nevšímajú hmyz, ktorý ich dennodenne obklopuje, až do chvíle, kým nadobro nezmizne. „Máme tu viacero druhov, ktoré zmizli. Vianočné chrobáky sú dnes ako taký ligotavý kanárik v uhoľnej bani. Sú rovnako unikátne ako vtákopysk či koala,“ konštatuje Latty.

Vedkyňu hlboko znepokojuje, že bezstavovce sú vynechané z akýchkoľvek rozhovorov o ich potenciálnej ochrane. Ide totiž o organizmy, ktoré tvoria väčšinu živočíšneho sveta.

„Ochrana hmyzu nie je len o včelách, i keď aj tie sú pre náš život mimoriadne dôležité,“ uvádza odborníčka. „Veľmi by som si priala, aby sa ľudia vo väčšom zamerali nielen na včely či vianočného chrobáka, ale na všetky malé tvory, s ktorými žijeme,“ poznamenala Latty.

Každý by mal podľa nej v prvom rade zvážiť používanie chemikálií vo svojej záhrade. „Ak v záhradke natrafíte na kučeravé húsenice, stojí za to popremýšľať, či skutočne potrebujete použiť insekticídy, ktoré majú množstvo vedľajších účinkov.

Zdroje: The University of Sydney, abc.net, ČT24

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky