Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jedinečná motýlia show

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Motýlia show v tropickom skleníku Viktória, prezentácia preparovaných motýľov, ako aj sprievodná akcia vo forme fotosúťaže o najkrajšiu fotografiu exotického motýľa. To všetko môžete zažiť na deviatom ročníku výstavy pod názvom Motýle exotických trópov, ktorá sa koná v dňoch 20. mája – 30. júna 2016 v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.

Počas trvania výstavy budú môcť návštevníci vidieť približne 3 000 jedincov zo 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Motýle sú nakúpené vo forme kukiel, ktoré sa budú priebežne liahnuť v špeciálnych liahňach. Kukly budú dovezené v niekoľkých termínoch, aby návštevníci počas výstavy mohli vidieť čo najviac rôznych druhov.

ukážka vyliahnutého motýľa z minuloročného konania podujatia„Oproti minulým rokom sú objednané kukly aj niektorých nových zaujímavých motýľov. K takým patrí napr. farebne veľmi nápadný Callicore pitheas zo Strednej a Južnej Ameriky. Má široké pozdĺžne červené a čierne pásy na hornej strane krídel a kruhové škvrny zospodu. Pre svoje nezvyčajné sfarbenie býva často prenasledovaný producentmi suvenírov, ktorí jeho krídla používajú pri výrobe šperkov a dekoračných predmetov. Boli objednané aj kukly viacerých nových juhoamerických druhov s tzv. „tigrím“ sfarbením krídel, kde sa striedajú čierne, oranžové, prípadne žlté pásy a škvrny. Tieto napohľad podobné druhy sú ukážkou fenoménu známeho ako mimikry,“ informuje Ing. Martin Suvák, PhD. fytopatológ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Liahnutie motýľov trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu motýľa a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo.

„Motýľ je nielen krásnou, ale aj veľmi účelnou súčasťou životného prostredia. Poznávanie tajomstiev tejto časti prírody je dôležité aj pre mládež. Vykuklenie motýľa, pozorovanie zrodu novej formy života a ďalších dobrodružstiev, ktoré motýľa počas krátkeho života čakajú, určite zaujme každého vnímavého návštevníka“, poznamenáva Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Čo všetko sa ešte bude na výstave diať?

„Každý z návštevníkov sa môže nielen pokochať motýľmi a zvečniť si ich fotoaparátom, ale tiež sa zapojiť do súťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa zhotovenú počas tohtoročnej výstavy v botanickej záhrade,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc. a zároveň pozýva aj do ostatných sprístupnených expozícií botanickej záhrady a na ďalšie aktivity.

„Počas tejto výstavy sa v rámci MDD uskutoční v nedeľu 29. mája 2016 program nielen pre deti, ktorý zabezpečia členovia LARP-klubu Košice. Na návštevníkov čaká lukostreľba, šerm, ale aj rôzne skúšky šikovnosti, či sokoliari.“

ukážka vyliahnutého motýľa z minulého ročníka podujatia prezentácia preparovaných motýľov

 

Zdroj: Mária Hrehová, Tlačová správa UPJŠ v Košiciach

Foto: Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach

Redigovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky