Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tranzistory na povrchu červenej krvinky

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Viete si predstaviť, koľko tranzistorov z počítačového procesora sa zmestí na povrch červenej krvinky?

Bežný počítač je neuveriteľne sofistikované zariadenie. Základná súčiastka počítača, tranzistor, má v dnešných počítačoch rozmery len niekoľko desiatok nanometrov. Pre lepšiu predstavu, do jedného nanometra sa zmestí približne 5 kremíkových atómov. Jeden tranzistor má teda na dĺžku maximálne niekoľko stoviek atómov. Jediný čip pritom môže obsahovať aj miliardu takýchto tranzistorov.

Naproti tomu červená krvinka, jedna z najmenších buniek v ľudskom tele, má priemer 8 μm – to zodpovedá 40 000 kremíkovým atómom.

Túto miniaturizáciu umožnil hlavne rozvoj technológie integrovaných obvodov, za ktorý bola v roku 2000 udelená Nobelova cena. V integrovanom obvode nie sú jednotlivé tranzistory samostatné súčiastky, ale spolu s ostatnými súčiastkami sú súčasťou jediného bloku materiálu. Dôležité je, že všetky súčiastky v tomto bloku sa vyrábajú naraz, podobne, ako keď maliar kreslí písmená cez šablónu. Až na to, že miesto písmen sú tranzistory a miesto farby sa nanáša kremík a iné materiály. Len vďaka výskumu, ktorý viedol k rozvoju týchto technológií si vôbec môžeš čítať tento článok: napísaný (a možno aj čítaný) na počítači.

Štúdium tejto problematiky je možné na odboroch:

  • fyzika
  • elektrotechnika

 

Autor: Mgr. Ján Bogár, P-mat n.o. a FMFI UK

Foto: https://pixabay.com/sk/

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky