Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Predstavujeme 20 najhlučnejších miest sveta: na prvom mieste je obľúbená európska metropola

Radka Rosenbergová

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti hluku sme pripravili zoznam 20 najhlučnejších miest na svete.

Stres z ruchu mesta. Zdroj: iStock.com/PKpix

V niektorých mestách namerali aj viac ako 70 decibelov. Zdroj: iStock.com/PKpix

Dnes 17. apríla si pripomíname Medzinárodný deň boja proti hluku, ktorý každoročne pripadá na predveľkonočný Zelený štvrtok. Pri tejto príležitosti sme pripravili zoznam 20 najhlučnejších miest na svete. V niektorých z nich namerali aj viac ako 70 decibelov, pričom rizikový rozsah hluku je od úrovne 80 decibelov, čo môžeme prirovnať k hluku rušnej prevádzky, kriku, fénu na vlasy či vysávača.

Hranicou, pri ktorej už môže dôjsť k poškodeniu sluchu a pri ktorej by sme mali používať chrániče sluchu, je 85 decibelov. Kritická je hranica od 110 decibelov, teda hodnota hluku na diskotéke či hlučnom koncerte. Dlhodobé vystavenie hluku nad touto úrovňou môže spôsobiť trvalé poškodenie sluchu.

Melbourne, Austrália

Na poslednom mieste rebríčka sa ocitol Melbourne, hlavné mesto austrálskeho štátu Viktória a zároveň najľudnatejšie mesto Austrálie. Kombinácia športových podujatí, živej hudby a prosperujúcej umeleckej scény zaisťuje, že Melbourne je posledným najhlučnejším mestom na zozname.

Toronto, Kanada

Najväčšie kanadské mesto má energické centrum plné áut, električiek a aktívneho nočného života, čo sťažuje dosiahnutie pokoja a ticha. Asi 93 percent ľudí žijúcich v Toronte je vystavených konštantným hladinám hluku vo výške 45 decibelov.

Orlando, USA

V Orlande nájdete množstvo zábavných parkov, horských dráh, ktoré obdivujú milióny turistov ročne. Je hlavným mestom zábavných parkov na svete a jeho zvukovú kulisu tvoria horské dráhy, ohňostroje a milióny nadšených turistov ročne.

Osaka, Japonsko

Osaka je známa svojimi štvrťami s jedlom a so zábavou, ako je Dotonbori, ktoré hýria neustálym ruchom. Podľa WHO bolo Japonsko v roku 2018 najhlučnejšou krajinou sveta. Priemerná povolená hranica hluku je v Japonsku stanovená na 70 decibelov, pričom hlučnosť nad 53 decibelov sa už považuje za problémovú. Najmä japonské vlakové stanice sa zdajú byť rajom hluku. V roku 2008 zmerali hladinu hluku na niekoľkých z nich. Tokijské dopravné uzly ako Ueno a Tameike-Sanno mali okolo 100 decibelov, čo je takmer dvojnásobok odporúčaní WHO.

Preplnená ulica v Osake. Zdroj: iStock.com/Al Gonzalez

Preplnená ulica v Osake. Zdroj: iStock.com/Al Gonzalez

Dublin, Írsko

Množstvo krčiem, rôzne festivaly a živé pešie ulice robia z Dublinu jedno z najživších a najhlučnejších európskych miest. Najvyšší hluk sa vyskytuje pri cestách, ako aj pri letisku Dublin a v niektorých častiach centra mesta. Na niektorých miestach v Dubline namerali viac ako 75 decibelov, a to hlavne v rôznych baroch či na ulici Westmoreland Street. Na porovnanie možno uviesť, že bezpečná hladina pre náš sluch je pod úrovňou 70 decibelov.

Miláno, Taliansko

Miláno ako talianske hlavné mesto módy má plné ulice nakupujúcich, motoriek a nočného života. K veľkému hluku prispievajú aj technické zariadenia a hluční miestni obyvatelia.

Rím, Taliansko

Ďalším najhlučnejším mestom Talianska je Rím, kde to žije ešte viac ako v Miláne. Obyvatelia Ríma boli vystavení pomerne vysokým priemerným ročným hladinám hluku cestnej dopravy vo výške takmer 63 decibelov.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Hlavné mesto Spojených arabských emirátov je rastúcou metropolou, kde neustále pribúdajú rôzne novostavby, je tu hlučná doprava, ale aj niekoľko desiatok či stoviek večierkov, čo sa podpísalo i na hlučnosti Dubaja.

Taipei, Taiwan

Približne 30 percent obyvateľov mesta Taipei žije každý deň v nebezpečnej úrovni hluku. Najhlučnejším miestom v meste Taipei je štvrť Songshan, v ktorej sa nachádza miestne letisko a vojenská letecká základňa, kde počas dňa zaznamenali hladinu hluku vyššiu ako 80 dB, keď okolo prelietalo lietadlo. V noci sú najhlučnejšími štvrte Daan a Zhongshan, ktoré sa vyznačujú rušným nočným životom. Približne 30 percent obyvateľov mesta žije v prostredí s hladinou hluku 53 dB počas dňa a 25 percent obyvateľov musí znášať 45 dB počas noci.

Mexiko, Spojené štáty mexické

Mexiko je jedno z najväčších miest na svete a je známe svojimi preplnenými ulicami, živými kapelami mariachi a častými verejnými protestmi, ktoré prispievajú k vysokej hladine hluku. V centre mesta namerali 96 decibelov v jednej obchodnej zóne. V rušnejších a preplnených miestach sa priemerné namerané hodnoty zvyknú približovať k maximálnym hladinám, tie sú dokonca vyššie ako 100 decibelov.

Soul, Južná Kórea

Hlavné mesto Južnej Kórey je plné hluku od rána do večera. Prispievajú k tomu aj mnohé nákupné štvrte s nepretržitou prevádzkou, ale aj luxusné moderné centrum plné mrakodrapov, nákupných centier a nočných klubov Kangnam či turistická atrakcia Hongdae. V roku 2022 bola priemerná denná hladina hluku v juhokórejskom Soule 58 decibelov.

Singapur

V Singapure dosahuje priemerná hladina hluku hodnotu okolo 69,4 decibelu. Napriek svojej povesti čistoty a poriadku sú singapurské ulice plné áut, stavebných projektov a živých zvukov ulíc. Medzi najhlučnejšie oblasti Singapuru patria mestská štvrť Serangoon (73,1 decibelu), nákupné centrum Orchard Road (72,8 decibelu), mestská štvrť Outram (72,8 decibelu) či mestská štvrť Bukit Timah (72,6 decibelu).

Tokio, Japonsko

Tokio je zmesou neónových ulíc, vysokorýchlostných vlakov a nepretržitej obchodnej činnosti, čo z neho robí jedno z najhlučnejších miest v Ázii. Najľudnatejšie mesto na svete s viac ako 14 miliónmi obyvateľov (2023) dosahuje hladinu hluku na úrovni 90 decibelov. Hlavným zdrojom hluku v Tokiu sú staveniská.

Sao Paulo, Brazília

Najľudnatejšie mesto južnej pologule a najväčšie mesto štátu Brazília je známe hustou dopravou, rušnými trhmi a bohatým nočným životom, čo spôsobuje, že hluk je tu nestále obrovským problémom. Obyvatelia tu žijú s priemernou výškou hluku 68,97 decibelu. Je to o niečo menej ako minimálna škodlivá hladina hluku, ktorú uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), čiže 75 decibelov.

Barcelona, Španielsko

Kombinácia pouličnej zábavy, preplnených pláží a živých festivalov zabezpečuje, že hladina hluku v Barcelone zostáva vysoká po celý rok. Nočná hladina zvuku v hlavnom meste Katalánska a provincie Barcelona by mala mať maximálne 100 decibelov, avšak merania ukázali, že hodnota hluku bola oveľa vyššia ako odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Počas dňa je zdrojom hluku, ktorý má v meste najväčší vplyv, doprava.

Los Angeles, USA

Neustále rušná diaľničná premávka, hudobný priemysel a filmové festivaly vytvárajú v hlavnom meste zábavy neustály ruch, pričom medzi najhlučnejšie oblasti patria Hollywood a Downtown. S rozsiahlou sieťou diaľnic a notoricky známou premávkou je mesto podľa ministerstva dopravy jedným z najhlučnejších v USA. Podľa interaktívnej hlukovej mapy ministerstva sú najviac zasiahnuté oblasti v blízkosti veľkých letísk alebo diaľnic.

Dav ľudí v ázijskom meste. Zdroj: iStock.com/AlxeyPnferov

Dav ľudí v ázijskom meste. Zdroj: iStock.com/AlxeyPnferov

Londýn, Anglicko

Rušná doprava v hlavnom meste Spojeného kráľovstva, historický systém metra a turistické atrakcie prispievajú k obrovskému hluku, ktorý nikdy neklesne. Najhlučnejších je až 43 percent mestskej časti, kde hladiny hluku presahujú 60 decibelov. Táto výška hluku je ekvivalentom bubnovej sušičky. Viac ako 34 percent westminsterskej časti je vystavených rovnakej úrovni hluku.

Hongkong, Čína

Do TOP trojky sa dostáva Hongkong, mesto s množstvom mrakodrapov, rozvinutou dopravou či obrovskou hustotou obyvateľstva. Hongkonské ulice hýria zvukmi trhov, trajektov či nočným životom, takže hladina hluku je tu neustále vysoká. V rámci Ázie je Hongkong jedným z najhlučnejších miest, namerané hladiny hluku mestskej dopravy sa pohybovali v rozmedzí 73,4 až 91,4 decibelu.

New York, USA

Možno vás neprekvapuje, že najľudnatejšie mesto Spojených štátov amerických je zároveň druhým najhlučnejším mestom sveta. Metropola je neslávne známa trúbiacimi taxíkmi, neustálymi stavebnými prácami či nepretržitým ruchom. V New Yorku to stále žije a hluk je nepopierateľne charakteristickou črtou života v meste. V newyorských reštauráciách a baroch pravidelne namerajú 90 a viac decibelov, pričom podľa nariadení nemôže hluk daného podniku prekročiť 42 decibelov.

Paríž, Francúzsko

Mesto svetla je zároveň aj mestom číslo jeden, čo sa týka hluku. Rušné ulice, hustá premávka a bujarý nočný život prispievajú k neustálemu hluku v pozadí, čo z Paríža robí najhlučnejšie mesto na svete. Najhlučnejšia je najmä doprava, kde zaznamenali od 60 do 70 decibelov. K veľkej časti hladiny hluku prispieva predovšetkým obrovské množstvo áut, ku ktorému sa príležitostne môže pridať hluk zo stavenísk či z rôznych prevádzok.

Zdroje: Toronto Metropolitan University, Star Insider, Japan Today, The Irish Times, Hearing Health Foundation, Research Gate, Taiwan News, Evaluation of environmental noise in Mexico City, Statista, National University of Singapore, ECHO Barrier, Sao Paulo Secreto, BBC, Boyle Heights Beat, The Standard, National Library of Medicine, City and State New York, Nature, Represent Workwear

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup