Slovenská veda má novú reprezentačnú skupinu NCPXFEL and ERI, ktorá posilňuje používateľov fotónových a neutrónových zdrojov.

Experimentálna stanica HEDS (High Energy Density Science) sa používa na výskum hmoty v extrémnych tlakových a teplotných podmienkach alebo vo veľmi silných elektromagnetických poliach. Vedecké aplikácie zahŕňajú skúmanie stavov, ktoré existujú vnútri astrofyzikálnych objektov, ako sú exoplanéty, fázové stavy pri extrémnom tlaku, plazma s vysokou hustotou alebo fázové prechody komplexných pevných látok pod vplyvom silných magnetických polí. Zdroj: European XFEL/Jan Hosan
Národný kontaktný bod XFEL európskych výskumných infraštruktúr pre základný a aplikovaný výskum NCPXFEL and ERI podporuje aktivity vedeckej komunity Slovenska a ich zviditeľnenie doma aj vo svete.
Podpora kvalitného výskumu
Sieť môže byť využívaná na získavanie informácií a asistencie v súvislosti s meracími časmi, používateľskými sieťami a zhromaždeniami, aktuálnymi ponukami spolupráce či prepájaním na správne miestne kontakty.
Vďaka NCPXFEL sa môžu vedci a vedkyne stretávať s cieľom vytvárania nových skupín a silných konzorcií, napríklad v spätosti s budúcimi žiadosťami o financovanie z rôznych mechanizmov EÚ, a podporovať tak kvalitu a udržateľnosť výskumu.
Podporované sú propagačné aktivity smerom do zahraničia, ako aj zotrvanie a návratnosť mozgov na Slovensko či edukatívne programy a tréningy pre mladé talenty vo významných výskumných infraštruktúrach.
NCPXFEL je prínosom nielen pre akademickú obec, ale i priemyselný sektor. NCPXFEL bude uľahčovať prenos informácií týkajúcich sa toho, ako sa stať komerčným partnerom výskumu alebo dodávateľom pre Big Science organizácie Európy.
V budúcnosti sú pre študentov stredných a vysokých škôl plánované tiež poznávacie pobyty, ako aj sprostredkovanie letných stáží.

Institut Laue-Langevin (ILL). Zdroj: European XFEL. Credit: Lorenzo Meloni/Magnum
Národná komisia ESFRI
Spriaznené výskumné infraštruktúry sú v súčasnosti European XFEL, Institut Laue-Langevin, Large Hadron Collider, Extreme Light Infrastructure a European Solar Telescope. Podporné skupiny sú European Strategy Forum on Research Infrastructures (ESFRI), ako aj European Synchrotron and Free Electron Laser User Organisation (ESUO).
Skupina popredných vedcov a vedkýň Slovenska je združená v národnej komisii Európske strategické fórum o výskumných infraštruktúrach pre fyziku, materiály a energetické zariadenia (ESFRI FMEZ). Komisia ESFRI FMEZ je jednak poradným orgánom MŠVVaM SR, jednak dozerajúcim orgánom NCPXFEL & ERI, ktorý bol zriadený pri Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pod záštitou prof. RNDr. Pavla Sováka, CSc., slovenského delegáta v Rade European XFEL GmbH v nemeckom Hamburgu.
Viac sa môžete dočítať na https://ncpxfel.science.upjs.sk.
Autori: prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., a Jana Pivoňková za NCPXFEL
(zh)