Centrum Science Gateway je otvorené. Ikonickú budovu navrhol Renzo Piano. Inšpiroval sa tunelovou štruktúrou urýchľovačov v CERN-e.
Dňa 7. októbra sa uskutočnila v CERN-e inaugurácia nového špičkového centra pre vzdelávanie a popularizáciu v oblasti vedy. Centrum Science Gateway, ktoré navrhli architekti z Renzo Piano Building Workshop, je od 8. októbra otvorené pre návštevníkov z celého sveta vo veku 5 a viac rokov.
Počas celodennej inaugurácie predstavil CERN Science Gateway prezidentovi Švajčiarskej konfederácie, ministrom a ďalším vysokopostaveným predstaviteľom členských a asociovaných krajín, sponzorom projektu a výskumným, vzdelávacím a popularizačným partnerom CERN-u. Výnimočný projekt, ktorý sa začal v roku 2018, je už otvorený pre verejnosť.
Vášeň pre vedu a inovácie
Inaugurácia sa konala v 900-miestnom auditóriu, ktoré je pomenované po Sergiovi Marchionnem, bývalom hlavnom výkonnom riaditeľovi Fiat Chrysler Automobiles. Hostia navštívili vzdelávacie laboratóriá a pútavé výstavy, pozreli si Big Bang Café, námestie Collider Circle a ďalšie časti areálu Science Gateway.
Prezident Rady CERN-u Eliezer Rabinovici uviedol v mene členských a asociovaných krajín CERN-u, že otvorenie je oslavou odvahy a vášne pre inováciu.
„Nech sa špičkoví vedci zajtrajška zrodia spomedzi zvedavých detí, ktoré v nadchádzajúcich rokoch naplnia toto nádherné miesto svojou radosťou.” Eliezer Rabinovici, prezident Rady CERN-u
Slávnostné otvorenie plné výstav a experimentov
Hostia si mohli ako prví vyskúšať širokú škálu podujatí, ktoré Science Gateway ponúka: od interaktívnych výstav po laboratóriá s vlastnoručnými experimentmi a multizmyslovými priestormi. Mohli sa oboznámiť aj so zásadnými vedeckými výsledkami a technológiami CERN-u, s históriou vesmíru a obdivovať záhady kvantového sveta. Po celý deň ich sprevádzali vedci i deti zamestnancov CERN-u. V sprievode mladých ľudí si účastníci vyskúšali aj rôzne interaktívne laboratórne činnosti.
Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) je najvýznamnejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty a predstavuje svetovú špičku v tejto oblasti. Bola založená v roku 1954, v súčasnosti združuje 23 členských krajín, pričom Slovenská republika pristúpila k dohode 1. júla 1993.
Sprístupnenie vedy verejnosti
Inauguračnú ceremóniu otvorila generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianottiová. Vo svojom príhovore zdôraznila význam vzdelávania a popularizácie vedy pre verejnosť. „Informovať verejnosť o výskume v CERN-e a deliť sa s ňou o krásu a užitočnosť vedy patrilo vždy medzi kľúčové ciele a aktivity tejto organizácie. Od zajtra môžeme vďaka Science Gateway túto stránku našej misie výrazne rozšíriť. Chceme ukázať dôležitosť základného výskumu a jeho spoločenské využitie, vznietiť v každom návštevníkovi zvedavosť a zápal pre vedu a inšpirovať mladých ľudí ku kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky,” uviedla.
„Science Gateway bude miestom, kde môžu vedci a verejnosť denne komunikovať. Pre mňa osobne je Science Gateway uskutočneným snom a som veľmi vďačná všetkým ľuďom, ktorí prispeli k jeho zrodu, na prvom mieste našim štedrým sponzorom.” Fabiola Gianottiová
Uhlíkovo neutrálna
Ikonická budova je inšpirovaná tunelovou štruktúrou urýchľovačov v CERN-e. Pozostáva z piatich častí, v ktorých sú výstavy, laboratóriá a auditórium. Tieto môžu byť podľa potrieb konfigurované do rôznych usporiadaní. Súčasťou komplexu sú aj obchod a reštaurácia. Priehľadné sklenené panely a mosty symbolizujú záväzok CERN-u k cezhraničnej a medzikultúrnej spolupráci a otvorenej vede, ktorá je prístupná všetkým.
Hlavný architekt projektu Renzo Piano o budove povedal: „Bude to miesto, kde sa budú stretávať ľudia: deti, študenti, dospelí, učitelia a vedci, každý, koho priťahuje výskum vesmíru, od toho nekonečne veľkého až po nekonečne malý. Je to most v prenesenom aj reálnom zmysle. Táto budova uprostred nového lesa je napájaná energiou slnka.”
Popritom, že je budova impozantná z vizuálneho hľadiska, CERN aj architekti sa zaviazali, že bude i uhlíkovo neutrálna. Jej súčasťou je takmer 4000 metrov štvorcových solárnych panelov, ktoré produkujú viac energie, ako dokáže budova spotrebovať. V rámci projektu bolo zasadených 400 stromov, ktoré situovali areál doprostred živého lesa.
Podpora sponzorov
Centrum Science Gateway v CERN-e by nebolo mysliteľné bez štedrej podpory jeho sponzorov. Celkové náklady vo výške 100 miliónov švajčiarskych frankov pochádzali výlučne z darov sponzorov. Najväčším individuálnym sponzorom je Nadácia Stellantis, podporujúca inšpiratívne a výnimočné projekty prispievajúce k pokroku ľudstva. Projekt podporila sumou 45 miliónov švajčiarskych frankov. Šéf Nadácie Stellantis John Elkann sa vyjadril, že v nadácii sú hrdí na spoluprácu s organizáciou CERN, prostredníctvom ktorej mohli vytvoriť centrum Science Gateway a zároveň vzdať hold veľkému inovátorovi Sergiovi Marchionnemu. „CERN je príkladom toho, ako môžeme pracovať spoločne v harmónii využívajúc vedecké poznatky a vynaliezavosť pre väčšie dobro,“ povedal.
Významným sponzorom je tiež Nadácia Hansa Wilsdorfa. Ďalšími sponzormi sú Nadácia LEGO, Loterie Romande, Ernst Göhner Stiftung, Rolex, nadácia Carla Fendi Foundation, nadácia Fondation Gelbert, Solvay, nadácia Fondation Meyrinoise du Casino and the town of Meyrin. CERN ďakuje za podporu République et Canton de Genève a nadácii CERN and Society Foundation.
CERN očakáva, že nové centrum ročne navštívi do 500 000 návštevníkov z celého sveta. Vstup do Science Gateway bude bezplatný a centrum bude otvorené 6 dní v týždni, a to od utorka do nedele.
Zdroj: CERN
(zh)