Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Až do Vianoc môžete otvárať fyzikálny adventný kalendár

VEDA NA DOSAH

V špeciálnom kalendári nájdete rôzne experimenty, ktoré si môžete vyskúšať aj doma.

Vianočný stromček z medovníkov a práškového cukru. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Zdroj: iStockphoto.com

Ak vás zaujíma fyzika alebo prírodné vedy vôbec a neviete odolať maškrtám z adventného kalendára, môžete ochutnať jeho špeciálnu podobu, ktorú pripravila Katedra fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s občianskym združením Viac ako učenie.

Každý deň od 1. do 24. decembra o 8.00 h bude zverejnené na YouTube katedry video s experimentom, ktoré si môžete pozrieť. Ak však budete chcieť, môžete si ho aj sami vyskúšať. Experimenty navrhli tak, aby si väčšinu z nich mohol každý spraviť aj doma.

Fyzikálny adventný kalendár 2021 vznikol ako alternatíva k úspešnej fyzikálnej show Fyzika všetkými zmyslami. Cieľom bolo pripraviť rôzne fyzikálne pokusy a prezentovať ich rozmanitou formou. Adventný kalendár obsahuje rôzne typy experimentov.

Séria Urob si sám predstavuje tie, ktoré sa dajú zrealizovať s pomôckami v každej domácnosti. Nedokončené videá zas zahŕňajú pokusy, ktoré si bude musieť každý dokončiť doma, prípadne v škole, zistiť či odhadovať koniec pokusu. Výsledok je možné zaslať do súťaže.

Pod označením Wau experimenty sa nachádzajú také, ktorých výsledok možno viacerých prekvapí. Fyzikálne súťaženie ukrýva pokusy, ktoré sa dajú využiť ako súťaž medzi členmi rodiny alebo kamarátmi v škole. Fyzikálne darčeky sú hračky, ktoré si môžete podľa návodu vyrobiť.

A nakoniec Školské experimentovanie predstavujú štyri pokusy, ktoré priamo súvisia s konkrétnym učivom fyziky základnej školy.

Experimenty sa striedajú. Ide o zaujímavé prepojenie poznatkov z fyziky a chuti objavovať.

Ďalšie informácie, ankety a informácie zo zákulisia zverejnia na Instagrame a Facebooku fyzikálnej show a na stránkach občianskeho združenia Viac ako učenie.

Zdroj: Tlačová správa Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky