Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čudesná tritisíc rokov stará rastlina pripomína machom porastený kameň

Andrea Fedorovičová

V skutočnosti ide však o ker s tisíckami vetiev zdobenými husto poskladanými zelenými listami a kvitnúcimi pukmi.

Tritisíc rokov stará llareta pripomína na prvý pohľad kameň obrastený machom. Zdroj: Terrace Lodge

Tritisíc rokov stará llareta pripomína na prvý pohľad kameň obrastený machom. Zdroj: Terrace Lodge

Čudesná tritisíc rokov stará llareta (Azorella compacta) sa nepodobá hádam na nič iné na svete. Na prvý pohľad pripomína kameň porastený machom. V skutočnosti je to však ker s tisíckami vetiev zdobenými zhlukmi drobných listov a kvitnúcich pukov, ktoré sú poskladané tak nahusto, že by ste na nich mohli aj stáť.

Na llarete môžete pokojne aj ležať alebo stáť. Zdroj: Terrace Lodge

Na llarete môžete pokojne aj ležať alebo stáť. Zdroj: Terrace Lodge

Na dotyk pevná

Na dotyk je celkom pevná, vytvára kompaktný povrch. Dorastať môže až do výšky jedného metra a do dvojmetrovej šírky.

Patrí do čeľade mrkvovité (Apiaceae) a podčeľade Azorelloideae. Je príbuznou petržlenu, mrkvy či feniklu, odlišuje sa však neuveriteľne pomalým tempom rastu. Niektoré exempláre llarety narastú len o niečo viac ako centimeter ročne.

Llareta sa najčastejšie vyskytuje vo výškach od 2800 do 5200 metrov nad morom v ekosystéme známom ako puna. Zdroj: Terrace Lodge

Llareta sa najčastejšie vyskytuje vo výškach od 2800 do 5200 metrov nad morom v ekosystéme známom ako puna. Zdroj: Terrace Lodge

Kvety má zelenkavé, usporiadané sú po 1 až 5 okolíkov na krátkych stopkách. Sú obojpohlavné a opeľované spravidla hmyzom, i keď to dokážu aj samy. Plodom je 4,5 milimetra dlhá dvojnažka.

Vyhľadáva piesčité a kamenité pôdy

Druh vyhľadáva piesčité a kamenité, dobre priepustné a stredne živé pôdy. Vyskytuje sa v juhoamerických Andách, južnom Peru, v Bolívii, v púšti Atacama v Chile a severozápadnej Argentíne vo výškach od 2800 do 5200 metrov nad morom v ekosystéme známom ako puna. V niektorých oblastiach puny je llareta významnou zložkou vegetácie, vo svojom prirodzenom prostredí totiž tvarom i farbou doslova vyniká.

Puna je vysokohorský ekosystém rozkladajúci sa v strednej časti juhoamerických Ánd. Typovo ide o suchú vysokohorskú trávnatú až krovitú savanu. Klíma puny je pomerne suchá s vlhším obdobím v lete a suchšou zimou. Vegetácia a fauna puny sú prispôsobené extrémnym podmienkam počas celého roka, najmä suchu. V pune prevládajú trávy a rôzne byliny, v niektorých oblastiach nájdeme aj spoločenstvá krovov a polylepisového lesa, ktorý predstavuje najvyššie položené stromové spoločenstvo na svete.

Vďaka svojej suchosti je rastlina výbornou voľbou na podpaľovanie. Okrem zakladania táborákov sa využíva i na prevádzku lokomotív a má dokonca priaznivé zdravotné účinky. Podľa niektorých zdrojov totiž pomáha pri bolesti svalov, žalúdočných problémoch, astme, bronchitíde a cukrovke a je vhodná i na ošetrovanie rôznych poranení. Využitie má aj živica, ktorá sa z rastliny získava.

Zdroje: Wikipedia FB Věda populárně, Hasan Jasim

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky