Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štartuje projekt SIMBA, vedci v ňom vyvíjajú batérie na báze sodíka

VEDA NA DOSAH

Súčasťou projektu sú aj vedci z Ústavu anorganickej chémie SAV, ktorí spolupracujú s medzinárodným tímom.

Príprava granulátu vymrazovaním vodnej suspenzie zmesi keramických práškov. Foto: SAV/Katarína Gáliková

Príprava granulátu vymrazovaním vodnej suspenzie zmesi keramických práškov. Takýto granulát je vhodným prekurzorom na prípravu keramických súčastí batérie s vhodnou štruktúrou a elektrochemickými vlastnosťami. Foto: SAV/Katarína Gáliková

Projekt „SIMBA“ (Sodium-Ion and sodium Metal BAtteries for efficient and sustainable next-generation energy storage) odštartoval 14. januára 2021. Slovenskí vedci budú svojím výskumom prispievať k vývoju novej generácie vysokovýkonných, bezpečných, udržateľných a cenovo dostupných batérií pre stacionárne uskladnenie energie.

Systémy skladovania energie, najmä batérie, sú kľúčovými technológiami pri prechode na uhlíkovo neutrálnu spoločnosť. Z dôvodu rastúceho trhu s elektromobilmi sa lítium-iónové batérie vyrábajú v čoraz väčšom rozsahu.

To vedie k obavám o budúcnosť a dlhodobú dostupnosť kritických surovín používaných v týchto batériách (napríklad lítium, kobalt). Cieľom medzinárodného projektu „SIMBA“ je vývoj nových batérií na báze sodíka pre udržateľné skladovanie elektrickej energie produkovanej solárnymi alebo veternými elektrárňami.

„Projekt SIMBA je silným podporným projektom Národného batériového centra. Reagujeme v ňom aj na jednu z podmienok výzvy, ktorou bolo vyvinutie batérie s využitím zdrojov dostupných v Európe a práve sodík je tým prvkom, v ktorom vidíme budúcnosť,“ povedal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.

Partnerom medzinárodného konzorcia je aj Ústav anorganickej chémie SAV. Úlohou vedcov je vývoj nových anód. „Spolu s kolegami z Nemecka a zo Švédska vyvíjame anódy na báze keramických materiálov a tvrdého uhlíka. Zároveň budeme skúmať a charakterizovať vznikajúce fázy, ktoré znižujú účinnosť a degradujú životnosť batérií, aby sme ju predĺžili a tiež navýšili počet nabíjacích cyklov,“ spresnil Zoltán Lenčéš z oddelenia keramiky na Ústave anorganickej chémie SAV.

Projekt „SIMBA“ združuje vedecké inštitúcie a firmy z Nemecka, Spojeného Kráľovstva, Švédska, Nórska, Francúzska, Holandska, Ukrajiny a Slovenska. Bol podporený sumou 7,3 milióna eur z grantového programu HORIZONT 2020 a bude trvať do roku 2024.

 

(TL)

Zdroj: TS SAV

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky