Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci vydávajú knihu o proteínoch a ich funkcii

VEDA NA DOSAH

Monografia nesie názov Proteíny – ich štruktúra a funkcia. Autormi sú Vladena Bauerová Hlinková, Peter Kabát a Jacob Bauer.

Ilustračný obrázok: proteín, Zdroj: istockphoto.com

Kniha vznikla vďaka spolupráci Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) a Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (SAV). Jej cieľom je priblížiť čitateľom komplexnosť, štruktúru a význam proteínov. Je určená najmä pre študentov bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia i všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o štruktúre a funkcii bielkovín.

„Ako má každý človek svoju jedinečnú tvár, tak aj proteíny majú svoj unikátny tvar, daný poradím aminokyselinových zvyškov. A rovnako, ako sa každý človek narodí, má produktívny vek, keď vykonáva prácu a zostarne, aj proteíny sa „narodia“, to znamená zosyntetizujú v cytoplazme pomocou ribozómov, vykonávajú „prácu“ – každý proteín má svoju funkciu, následne zostarnú a „zomierajú“, čiže sú degradované na základné stavebné jednotky – aminokyseliny,“ vysvetlila v tlačovej správe doktorka Vladena Bauerová z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Okrem iného sa v knihe dozviete aj to, ako sa proteíny navzájom rozpoznávajú a vytvárajú zložitejšie celky, ktoré sú kľúčové pre mnohé životné procesy.

Titulná strana novej knihy Proteíny - ich štruktúra a funkcia, Zdroj: SAV

Titulná strana novej knihy Proteíny – ich štruktúra a funkcia, Zdroj: SAV

 

Zdroj: SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky