Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prestížna Blavatnik Awards ocenila aj Slováka – profesora Philippa Kukuru

VEDA NA DOSAH

Prestížna Blavatnik Awards  ocenila aj Slováka – profesora Philippa Kukuru

V stredu, 9. januára 2019 v Londýne (UK) boli vyhlásení laureáti a finalisti Blavatnik Awards roku 2019. Blavatnik Family Foundation a New York Academy of Sciences udelili mladým vedcom vo Veľkej Británii aj finančné ocenenie vo výške 100 000 USD v troch kategóriách Life Sciences, Physical Sciences & Engineering, and Chemistry; okrem toho dvaja finalisti v každej kategórii získajú ceny vo výške 30 000 USD. Finančné ocenenie patrí vo Veľkej Británii medzi najvyššie udeľované ceny, a to exkluzívne pre mladých vedcov vo veku do 42 rokov.

prof. Filipp KukuraMedzi ocenenými bol aj syn slovenského herca Juraja Kukuru, profesor Philipp Kukura (Oxford’s Department of Chemistry), ktorý bol menovaný za laureáta v oblasti Chémie za rok 2019. Prof. Kukura prináša revolúciu v spôsobe, akým vizualizujeme a študujeme procesy v prírode. Detekciou a meraním rozptylu viditeľného svetla z jednotlivých biomolekúl môže určiť ich hmotnosť, a tým analyzovať ich štruktúru a vlastnosti.

Prof. Kukura dúfa, že tento prístup bude široko využívaný na to, aby sa zistilo, ako sa biomolekuly zhromažďujú, interagujú a fungujú, rovnako na pochopenie toho, čo sa deje pri ochorení a ako sa to dá riešiť na molekulárnej úrovni.

Prof. Kukura na stránke Oxfordskej univerzity vyslovil vďačnosť aj svojim študentom: „Som nesmierne vďačný a pokorený touto cenou, ani nie tak kvôli  sebe, ale preto, že uznáva neuveriteľne tvrdú prácu, kreativitu a vytrvalosť mojich študentov a postdoc, ktorí tvoria našu vedu možno v prvom rade.“

Uznanie a povzbudenie vynikajúceho talentu a najlepších mladých vedeckých pracovníkov vo Veľkej Británii prostredníctvom Blavatnik Awards je pre nás cťou,“ povedal pri tejto príležitosti sir Leonard Blavatnik, zakladateľ a predseda Access Industries, prezident nadácie Blavatnik Family Foundation a člen predsedníckej rady New York Academy of Sciences. „Tým, že podporujeme mladých vedcov, ktorí sa pustia do svojej kariéry, vytvárame pozitívny vplyv na budúcu prosperitu krajiny, urýchľujeme vedecké objavy a inovácie, z ktorých ľudstvo môže ťažiť, a povzbudzuje ostatných, aby napredovali na svojej ceste.“

Laureáti a finalisti Blavatnik Awards roku 2019 budú ocenení na slávnostnom večere a slávnostnom ceremoniáli v prestížnom múzeu Victoria and Albert v Londýne, 6. marca 2019. Nasledujúci deň predstavia svoj výskum na verejnom sympóziu s názvom Cure, Create, Innovate: 9 Young Scientists Transforming Our World , ktoré sa uskutoční 7. marca 2019 v Science Museum v Londýne.

Na obrázku: Professor of Chemistry Philipp Kukura
Department of Chemistry
University of Oxford

MChem, University of Oxford
PhD, Chemistry, University of California, Berkeley, USA
Postdoc, ETH Zurich, Switzerland

 

Informácie a foto poskytol: Kamala Murthy, Communications Manager, Blavatnik Awards

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky