Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Objavte s deťmi nové materiály s knižkou od Slovenského centra dizajnu

Tamara Leontievová

Z galalitu sa dajú vyrobiť napríklad gombíky. Ilustračné foto: iStockphoto.com

Jedlý papier, magnetický sliz či miska zo šupiek. Slovenské centrum dizajnu (SCD) pripravilo pre mladých bádateľov na prázdniny publikáciu s receptami na výrobu zaujímavých materiálov.

Poznáte mliečny kameň nazývaný galalit? Tento syntetický plast si dokážete vyrobiť doma veľmi jednoducho. Potrebujete v podstate iba mlieko a ocot, poprípade potravinárske farbivo. Keď máte materiál, môžete sa pustiť do výroby gombíkov, šperkov, skrátka čohokoľvek, čo sa bežne vyrába z plastu, napríklad aj modelov áut či lietadiel.

Návody na domácu „chémiu“ bývajú často príliš zložité, upratovanie neporiadku trvá mnohokrát dlhšie ako samotná aktivita alebo recepty obsahujú nedostupné suroviny, ktoré sa v bežnej domácnosti nenachádzajú.

V novej minipublikácii od SCD sa, naopak, nachádza 6 naozaj jednoduchých receptov, ktoré sú určené pre mladých bádateľov od 10 rokov, vyzerajú jednoducho, no aj veľmi zaujímavo. Samozrejme, aj tu sa nájdu „špeciality“, veď železné piliny doma asi nemá každý. Tých je však minimum a na prvý pohľad je zrejmé, že autori sa snažili o postupy, pri ktorých síce deti niekedy potrebujú dozor, no väčšinu z nich naozaj zvládnu urobiť samostatne.

STIAHNITE SI 6 RECEPTOV PRE MLADÝCH BÁDATEĽOV

„V rámci projektu Dizajn a inovácie. Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe bolo naším cieľom osloviť aj deti. Ideálnou témou sa ukázali byť inovatívne materiály, pretože sa v nich spája hravosť, novosť a radosť z objavovania,“ uvádza SCD na svojej stránke.

Didaktický materiál bol vytvorený v rámci projektu Dizajn a inovácie. Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe, podporeného programom spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

(TL)
Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky