Počas leta je pre návštevníkov Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach pripravený program zážitkového sprevádzania, počas ktorého sa dozvedia viac o mnohých rastlinách pútavejšou formou aj vďaka čuchu alebo hmatu. Sprievodcom rastlín je Martin Pizňak, ktorého sme oslovili, aby nám povedal viac…
Od malička ma priťahuje svet rastlín. Mojím koníčkom je záhradkárčenie a záhradná architektúra. Aj preto som sa rozhodol študovať botaniku na UPJŠ v Košiciach. Teraz som doktorandom a venujem sa alelopatickému vplyvu sekundárnych metabolitov lišajníkov na klíčenie a metabolizmus semenáčikov nahosemenných rastlín. V letných mesiacoch mimo semestra, keď je menej práce, som sa rozhodol vytvoriť jedinečné podujatie v botanickej záhrade. Zážitkové potulky umožnia návštevníkom spoznať rastliny prostredníctvom čuchu a hmatu. Sám totiž rád spoznávam rastliny dotykom, často kvety voniam, obyčajný pohľad mi nestačí. Dodá to úplne iný rozmer a rastlina vo Vás zanechá hlbší dojem. Práve takéto skúsenosti chcem dopriať aj záujemcom o zážitkové sprevádzanie. Jeden turnus trvá približne hodinu a má 17 až 20 zastávok, v závislosti od publika. Potulka sa koná v exteriéri a zahŕňa prevažne dreviny a aromatické byliny. Tu je zopár zaujímavých zastávok.
Magnólia veľkokvetá
Pred vstupom do vestibulu rastie v závetrí magnólia veľkokvetá (Magnolia grandiflora). Pochádza z juhovýchodnej časti USA, kde rastie na brehoch tokov a mokradí. Do Európy bola prinesená v roku 1726. Dnes je to bežný strom v subtrópoch a v západnej Európe, kde sú mierne zimy. Pôvodný druh je totiž slabo mrazuvzdorný. Nové odrody vydržia až do -25°C, napr. Francois Treyve, Maryland, Goliath či Edith Bogue. Táto magnólia je stálo zelený strom rastúci do výšky 30 m a počas leta má biele voňavé kvety do 30 cm široké. Rozlišujú sa tzv. biele a hnedé odrody podľa ochlpenia rubu listov. Biele sú bez ochlpenia, hnedé majú drobné hnedé chĺpky. Vek tohto jedinca je približne 50 rokov.
Bylinky
Ďalšou zastávkou je záhradka s liečivými a aromatickými rastlinami. Tu si každý čuchom nájde svoju obľúbenú vôňu. Severoamerická trvalka monarda vonia po bergamote. Rastie tu niekoľko odrôd bazaliek, od drobnolistých cez purpurové až po škoricové. Veľkým lákadlom je zbierka druhov mäty. Mandarínková, jahodová a čokoládová sú najväčším hitom. Okrem týchto byliniek Vás vôňou zláka citrónová lipia, marolist väčší zvaný balzamita, materine dúšky a kocúrnik.
Dreviny
V spodnej časti areálu rastie hneď niekoľko významných drevín. Javor Grosserov (Acer grosseri var. hersii) je nízky bohato rozkonárený strom pochádzajúci z centrálnej Číny. Patrí do skupiny javorov s názvom „snake bark“ (hadia kôra). Vyznačuje sa hladkou šedozelenou kôrou s bielymi pruhmi. Na jeseň sa sfarbia listy do oranžovočervena a po opadnutí vynikne celý habitus a kôra. V botanickej záhrade je využívaný ako cumlíkový strom.
Oproti stojí paulovnia plstnatá (Paulownia tomentosa). Opadavý strom z Číny bol pomenovaný po ruskej princezne Pavlovne. Už z diaľky je nezameniteľný pre veľké srdcovité chlpaté listy. Predovšetkým mladé listy dotykom pripomínajú deku alebo plyš. Kvitne v máji pred pučaním fialovými škvrnitými medonosnými kvetmi, ktoré sa podobajú náprstníku (viď anglický názov foxglove tree). Je to pionierska drevina nenáročná na podmienky. Pestuje sa pre kvety alebo rezom na hlavu pre listy. V mladosti rastie extrémne rýchlo a preto boli vyšľachtené kultivary na rýchlu produkciu biomasy a dreva na nábytok. V 19. storočí sa semená používali ako vyplňovací materiál pri transporte čínskeho porcelánu. Takto sa paulovnia rozšírila do sveta a v Japonsku a USA sa stala inváznou rastlinou.
Ihličnany
Najväčšou hviezdou medzi drevinami je nepochybne sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum). Sú to najväčšie stromy a najväčšie organizmy sveta čo sa týka objemu. Jediný druh rastie v pohorí Sierra Nevada v Kalifornii. Bežná výška stromov je 50 až 80 m, ten najväčší – General Sherman je vysoký 84 m a obvod jeho kmeňa pri zemi činí 31 metrov. Tie najstaršie jedince sa dožívajú 3 500 rokov. Každý účastník potulky je povinný si do kôry udrieť. Je vláknitá, mäkká a ohňovzdorná. Sekvojovce potrebujú k životu oheň, ktorý zlikviduje prízemnú vegetáciu. Mladé stromy tak nemajú konkurenciu a môžu nerušene rásť. Vek dvoch jedincov je 60 až 70 rokov.
Pri jazierku s leknami rastie jedľa španielska (Abies pinsapo). Tento ihličnan je španielsky relikt a národný strom Andalúzie. Bola objavená v prvej polovici 19. storočia. Toleruje sucho a teplo a preto je vhodná na výsadbu do vyhriatych ulíc. Tvarom ihlíc sa odlišuje od ostatných jedlí. Vyrastajú v špirále po celom obvode konárika (nie plocho ako u Abies alba), sú dužinaté, tuhé, sivozelené a nepichľavé. Kríženec s A. alba na používa na zalesňovanie v Španielsku a na pestovanie vianočných stromčekov.
Zážitkové sprevádzanie zahŕňa aj napríklad judášovec strukový, metasekvoju čínsku, papierovník čínsky, ginko dvojlaločné a mrazuvzdorné kaktusy. Konečnou zastávkou je palma trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei). Patrí medzi najmrazuvzdornejšie palmy, vo voľnej pôde zvládne až -17°C. Kmeň je pokrytý pevnými hnedými vláknami, ktoré sa využívajú na tvorbu lán, vriec a iných pevných textílií.
Budem rád, ak nezostanete len pri čítaní a botanickú záhradu prídete navštíviť aj osobne.
Ďalšie fotografie nájdete v súvisiacej fotogalérií ….
Boli ste sa pozrieť v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach? Podeľte sa s našimi čitateľmi a zverejnite svoje foto na náš FB profil, alebo nám zašlite foto do redakcie
Autor: Martin Pizňak, doktorand botaniky na UPJŠ v Košiciach
Foto: autor
Uverejnila: ZVČ