Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vzácne zábery ukazujú priehľadnú chobotnicu v jej prirodzenom prostredí

Matúš Beňo

Živočích patrí k najmenej známym hlavonožcom.

Doterajšie poznatky o priehľadných chobotniciach pochádzajú z pozostatkov, ktoré vedci našli v útrobách predátorov.

Počas expedície k Phoenixským ostrovom severovýchodne od Austrálie spozorovali vedci až dve priehľadné chobotnice. Zdroj: Schmidtov oceánsky inštitút

Doterajšie poznatky o nej pochádzali prakticky len z pozostatkov, ktoré našli v tráviacich sústavách morských predátorov. Pozorovania týchto priehľadných chobotníc v prirodzenom prostredí sú navyše extrémne vzácne. Morskí biológovia mali však počas expedície Schmidtovho oceánskeho inštitútu v júni veľké šťastie.

Počas výpravy k Phoenixským ostrovom, ktoré ležia v strednom Tichom oceáne severovýchodne od Austrálie, stretli až dvoch jedincov. Navyše ich aj nakrútili a zábery zverejnili.

Vidno oči aj nervy

Keďže telo chobotníc druhu Vitreledonella richardi je takmer priesvitné, hovorí sa im aj sklenené. Jedinými nepriehľadnými vnútornosťami sú zrakový nerv, oči a tráviaca sústava. Spomedzi hlavonožcov patria k najmenej prebádaným. Plášť môže dorásť do dĺžky jedenásť centimetrov, celé telo spolu s ramenami môže mať až 45 centimetrov. Žijú v tropických a subtropických vodách.

Chobotnicu na fotke a videu zdokumentoval podmorský robot v hĺbke 651 metrov. Do bledomodra sfarbený živočích sa vznášal v tmavej vode, ktorú bolo čiastočne vidno aj cez jeho telo. V jeho útrobách možno vidieť spomenuté oči, zrakový nerv a tráviacu sústavu. Žlté bodky, ktoré sa nachádzajú na priblížených záberoch, sú chromatofory. Ide o bunky, ktoré vytvárajú farebné pigmenty.

Chobotnice V. richardi nie sú jediné priehľadné živočíchy v prírode. Niektoré žaby z čeľade Centrolenidae zo Strednej a z Južnej Ameriky majú priesvitnú kožu na bruchu a končatinách. Rebrovka druhu Mnemiopsis leidyi má taktiež celé telo priesvitné.

Výber momentov z podmorskej expedície. Zábery prvej priehľadnej chobotnice začínajú v čase nula minút trinásť sekúnd, druhej chobotnice v druhej minúte deviatej sekundy. V čase 3.33 si zas môžete pozrieť, ako jeden krab ukradol druhému rybu.

Divy a zázraky

Počas výpravy k nepreskúmaným podmorským horám vedci spozorovali aj živočíchy, ktoré zrejme ešte nik neobjavil. Zmapovali aj viac ako tridsaťtisíc štvorcových kilometrov morského dna. Podmorský robot tiež nakrútil žraloka veľrybieho a kraba, ktorý ukradol rybu inému.

„Oceán v sebe ukrýva divy a zázraky, ktoré sme si ešte nepredstavili, nieto ešte odhalili,“ napísala v tlačovej správe k expedícii Wendy Schmidtová, spoluzakladateľka oceánskeho inštitútu.

Zdroj: Tlačová správa a Instagram Schmidtovho oceánskeho inštitútu

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky