Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci prišli na to, ako mačky dokážu vycítiť každú maškrtu

VEDA NA DOSAH

Ich ňufáky fungujú ako špičkové laboratórne vybavenie na chemickú analýzu.

Mačka v tráve. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Je neuveriteľné, ako mačka dokáže vyňuchať každú maškrtu. Vedci teraz objavili tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich bezchybným čuchovým detektorom pri hľadaní potravy. Výskum ukazuje, že ich ňufáky fungujú ako špičkové laboratórne vybavenie na chemickú analýzu.

Pomohol im 3D počítačový model

Za skvelým čuchom mačiek stojí súbor pevne stočených kostných štruktúr dýchacích ciest, ktoré fungujú podobne ako plynové chromatografy – laboratórne zariadenia používané na analýzu chemického zloženia látok.

Výskumníci z Ohijskej univerzity vytvorili 3D počítačový model mačacieho čuchového orgánu a simulovali, ako vdychovanie vzduchu obsahujúceho bežné pachy mačacieho krmiva prúdi cez stočené štruktúry. Zistili, že vzduch sa v nich rozdeľuje na dva prúdy.

Jeden prúd vzduchu sa pred tým, ako dôjde do pľúc, v dutine vyčistí a zvlhčí, zatiaľ čo druhý prináša rýchlu a efektívnu správu cez čuchové bunky, nachádzajúce sa v čuchovej oblasti sliznice nosovej dutiny (na strope). Vzduch sa v časti kanálov recirkuluje. Vnemy z neho potom vedú vláknami čuchového nervu do čuchového centra mozgu.

To mačkám umožňuje zachytiť pach (napríklad maškŕt) veľmi rýchlo namiesto toho, aby čakali, kým vzduch prefiltrujú.

Detail nosa mačky. Zdroj: iStockphoto.com

Detail ňufáka mačky. Zdroj: iStockphoto.com

Fakt

  • Mačky majú takmer 40-krát viac čuchových buniek ako ľudia.

Lepší čuch ako hlodavce a obojživelníky

Tím vedcov predpokladá, že mačací ňufák je viac ako stonásobne účinnejší pri detekcii pachu než systém čuchu pri obojživelníkoch s rovnakou veľkosťou lebky. Je pravdepodobne rovnako zložitý ako psí a zložitejší ako pri hlodavcoch.

Mačky majú ešte aj druhý „ňufák“, ktorý je skrytý na podnebí papule za prvými rezákmi. Nazýva sa vomeronazálny orgán alebo Jacobsonov orgán. Je to druhotný čuchový orgán, ktorého receptory zachytávajú pachy, ktoré receptory v prvotnom čuchovom orgáne nedokážu. Vedci sa nazdávajú, že informácie spracované týmto špeciálnym orgánom slúžia na čuch aj chuť.

Ak niekedy uvidíte mačku, ako dvíha vrchnú časť úst, čím odkrýva zuby, prípadne má jemne pootvorenú papuľu, nebojte sa, nejde zaútočiť. Využíva mechanizmus nasávania vône nazývaný flémovanie. Mnoho zvierat používa toto správanie na analýzu pachov otvorením malých kanálikov za rezákmi, ktoré vedú do vomeronazálneho orgánu.

„Pre cicavce je čuch veľmi dôležitý pri hľadaní koristi, vycítení nebezpečenstva, hľadaní zdrojov potravy a sledovaní prostredia. Je to úžasný čuchový systém, ktorým sa môžeme v mnohom inšpirovať,“ uviedol jeden z autorov štúdie.

Zhaovo laboratórium vytvorilo už v minulosti modely potkanieho ňufáčika a ľudského nosa na štúdium vzorcov prúdenia vzduchu, ale model mačacieho čuchového orgánu je doteraz najkomplikovanejší. Je založený na mikro-CT skenoch mačacej hlavy a analýze typov tkanív z celej dutiny na mikroskopickej úrovni.

Zdroj: Sciencedaily, Betterpet

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky