Záhadný živočích obráteným vývojom vzdoruje času a vracia sa do mladosti.
Životný cyklus väčšiny živočíchov plynie od narodenia po smrť. Sú však aj výnimky, ktorých životná cesta nie je taká priamočiara. Vedci objavili morského tvora, ktorý sa z dospelého štádia dokáže vrátiť do larválneho. Objav bol publikovaný na stránke Proceedings of the National Academy of Sciences.
Novoobjavený tvor s oficiálnym názvom ctenophore (rebrovka) Mnemiopsis leidyi pripomína známejší druh medúzy Turritopsis dohrnii, ktorá si podobnou schopnosťou vyslúžila prívlastok nesmrteľná. Mnemiopsis leidyi získala pre svoje charakteristiky prezývky morský orech alebo hrebeňové želé.
Cestovatelia v čase
Unikátne vlastnosti rebrovky objavil výskumník Joan J. Soto-Angel z Bergenskej univerzity. Jedného dňa si všimol, že z nádrže v jeho laboratóriu zmizol dospelý jedinec Mnemiopsis leidyi, ktorého tam držal, a namiesto neho sa objavila larva. Ukázalo sa, že ide o toho istého jedinca. Takýmto zdanlivo obráteným vývojom živočích vzdoruje času a vracia sa do mladosti.
Vedci si teraz kladú otázky, koľko ďalších takýchto druhov „cestovateľov v čase“ môže v živočíšnej ríši ešte existovať.
„Práca spochybňuje naše chápanie raného vývoja zvierat a otvára nové cesty štúdia plasticity a omladenia životného cyklu. Skutočnosť, že sme našli nový druh, ktorý používa tento zvláštny „stroj na cestovanie v čase“, vyvoláva fascinujúce otázky o tom, ako je táto schopnosť rozšírená po celom živočíšnom strome života,“ uviedol Joan J. Soto-Angel.
Kľúčom k mladosti je stres
Po tom, ako Soto-Angel objavil zvláštny úkaz vo svojom laboratóriu, sa začal spolu s kolegami pokúšať reprodukovať scenár, ktorý by mohol vyvolať reverzný vývoj. Vedci zistili, že dospelý jedinec Mnemiopsis leidyi sa v skutočnosti môže vrátiť do larválneho štádia, keď zažíva extrémny stres.
„Byť svedkom toho, ako pomaly prechádzajú do stavu typickej larvy, ako keby sa vracali v čase, bolo jednoducho fascinujúce,“ vysvetlil Soto-Angel. Počas niekoľkých týždňov nielenže zmenili svoje morfologické črty, ale pri kŕmení mali aj úplne odlišné správanie, typické pre larvu tohto druhu.
Staroveké živočíchy
Rebrovka Mnemiopsis leidyi je staroveký živočích, pričom niektoré výskumy naznačujú, že by mohol byť prvým zvieraťom, ktoré kedy existovalo a objavilo sa približne pred 700 miliónmi rokov. Vedci v tomto kontexte zvažujú tiež možnosť, že opačný vývoj by mohol byť prvotnou schopnosťou.
„Tento fascinujúci nález otvorí dvere mnohým dôležitým objavom. Bude zaujímavé odhaliť molekulárny mechanizmus poháňajúci reverzný vývoj i to, čo sa deje s nervovou sieťou zvieraťa počas tohto procesu,“ uviedol spoluautor štúdie Paul Burkhardt.
Pokiaľ ide o ľudí, bohužiaľ, ani krémy a ani iné produkty na svete ešte nedosiahli také závideniahodné výsledky proti starnutiu. Budúci výskum v oblasti vývojovej biológie a starnutia má však teraz v živočíšnej ríši nový príklad, z ktorého môže čerpať inšpiráciu.
Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences
(LDS)