Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci spolupracujú. MultiplexDX venoval Biomedicínskemu centru testy na SARS-CoV-2

VEDA NA DOSAH

Spoločnosť darovala Biomedicínskemu centru SAV 4 tisíc testov.

Vedecký tím pod vedením doktora Borisa Klempu tak môže ďalej pokračovať v testovaní pacientov. Do dnešného dňa otestovali už viac ako 16 tisíc vzoriek.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) ponúklo pomoc pri testovaním hneď, ako sa na Slovensku objavili prví pacienti s ochorením COVID-19. Pôvodná kalkulácia počítala s tým, že vedci otestujú približne 5 tisíc vzoriek, pričom na pokrytie nákladov dostalo centrum dotáciu od vlády 280 tisíc eur.

Dnes sa v Biomedicínskom centre testuje vďaka daru od Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorá poskytla financie na automatickú izolačnú stanicu a tiež na spotrebný materiál na RNA extrakcie, ako aj vďaka daru od spoločnosti ESET, ktorá zafinancovala PCR testy. Tieto testy sa však minuli a hrozilo, že sa testovanie zastaví.

Situáciu dočasne oddialila spoločnosť MultiplexDX, ktorá sa rozhodla darovať Biomedicínskemu centru 4 tisíc testov vyrobených na Slovensku a certifikovaných na testovanie COVID-19.

„Sme veľmi radi, že môžeme takto pomôcť našim partnerom, s ktorými už od marca naše testy vyvíjame, ktorí produkujú validačné dáta na certifikáciu a tiež nám do kitov dodávajú vírusovú RNA ako pozitívnu kontrolu,“ vyjadril sa k daru doktor Pavol Čekan, zakladateľ spoločnosti MultiplexDX.

Biomedicínske centrum SAV tak môže pokračovať v testovaní práve so slovenskými certifikovanými testami. Na ich vývoji a validácii sa od začiatku podieľali a sú presvedčení o ich vysokej kvalite i spoľahlivosti.

Zdroj: SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky