Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rastúce paradajky aj bazalka priamo vo vašej kuchyni? S nápadom startupistov z nitrianskej univerzity je to možné

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto (paradajky)

Predstavte si, že priamo vo vašej kuchyni dopestujete zdravú a chutnú zeleninu. A dostupnú ju máte každý deň v roku. Také niečo sľubuje projekt Growbox, s ktorým riešiteľský tím okolo Ivana Šodora – lídra tohto študentského start-upu – vyhral súťaž „Slovak Student Startup Cup 2016“ v kategórii Životné prostredie, zelené technológie.

Mladí startupisti, študujúci na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, navrhli koncept vertikálneho pestovania zeleniny vo vzduchu. „Zariadenie šetrí vodu a priestor vo vašej domácnosti, pričom všetku starostlivosť o rastliny zvládne bez vašej pomoci. Na začiatku stačí vložiť rastliny a naliať živiny. O stave vašej kuchynskej záhrady vás zariadenie automaticky informuje prostredníctvom intuitívnej mobilnej aplikácie,“ vysvetľujú mladí študenti v stručnom popise víťazného projektu na webovej stránke súťaže

Bez pôdy aj škodcov

Ako tvrdia startupisti, rastliny zasadené v systéme Growbox nepotrebujú k rastu pôdu, preto je možné vertikálne pestovanie. „To šetrí priestor aj v malých bytoch. Vďaka indoorovému pestovaniu je vylúčený akýkoľvek vplyv škodcov, nepriaznivého počasia a sezónnosti. Vždy tak viete, koľko zeleniny máte doma,“ obracajú sa aj týmito slovami k potenciálnym užívateľom ich premysleného záhradného systému. 

Cieľom súťaže „Slovak Student Startup Cup 2016“ je práve oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú takéto inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania. Celoslovenský projekt je realizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizátori súťaže sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme startupovej komunity. Nápady s najväčším potenciálom, ktoré majú tiež originálny spôsob realizácie, vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných a mediálnych partnerov súťaže či spolupracujúcich organizácií.

Bude aj testovanie kvality

Tím okolo Ivana Šodora následne v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre otestoval funkčnosť ich prototypu v laboratórnych podmienkach, kde sa úspešne podarilo dopestovať cherry paradajky a bazalku. Od septembra 2016 je plánovaná realizácia rozsiahlejšieho výskumu, kde budú laboratórne testovať aj kvalitu dopestovanej produkcie. Momentálne majú vyvinuté dva prototypy produktu. Od existujúcich riešení sa ich produkt odlišuje použitím špičkovej technológie pestovania.

Úspech v celoslovenskej súťaži „Slovak Student Startup Cup 2016“ priniesol za projekt Growbox jeho riešiteľom balík zaujímavých cien ako mentoring, konzultačné služby, právne služby, pobyt v AIESEC zahraničnom start-upe, starostlivosť od finančnej inštitúcie.

Ivan Šodor (na snímke úplne vľavo) a jeho tím vymysleli systém Growbox, vďaka ktorému je možné, že priamo vo vašej kuchyni si dopestujete zdravú a chutnú zeleninu

Špeciálna cena

Okrem toho bola ešte v rámci celoslovenskej súťaž startupistov udelená aj špeciálna cena JCI Slovensko za významný pokrok pri rozvoji svojho start-upu. Cenu získal Jakub Szász so startupom CropTech – spoločnosť sa zaoberá automatizáciou riadenia prostredia uzavretých systémov na pestovanie rastlín. „Konkrétne ide o produkt s trhovým názvom ResponzIO. Start-up Croptech vznikol v lete roku 2014, kedy sa oficiálne vyformoval tím piatich ľudí z oblasti kybernetiky, umelej inteligencie a strojariny,“ píše sa v predstavení projektu na webovej stránke súťaže.

Myšlienka vraj bola od začiatku jasná: Vyrobiť zariadenie, ktoré by automatizovalo hydroponické systémy na pestovanie rastlín. Koncom roka 2014 sa im s týmto projektom podarilo vyhrať súťaž Startup Awards, vďaka čomu získali „seed“ investíciu. „Od toho obdobia prešla naša predstava o finálnom produkte niekoľkými zmenami. Z počiatočného, v podstate primitívneho zariadenia na pestovanie byliniek do domácnosti, až po sofistikované škálovateľné zariadenie, akým je ResponzIO,“ píše tím okolo Jakuba Szásza, ktorý ukončil štúdium na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach ďalej na webovej stránke.

Po úspešnom betateste zariadenia dnes už stoja na prahu ukončenia vývoja a začiatku vypúšťania prvej verzie zariadenia na trh.

Ďalšie krajiny

Súťaž „Slovak Student Startup Cup 2016“ prebiehala okrem Slovenska aj v iných krajinách pod názvom University World Startup Cup 2016. Organizovala ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia) v spolupráci s AIESEC Slovensko. JCI – Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí, a to už od vysokoškolákov. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V minulom roku oslávila 100 rokov od svojho založenia.

AIESEC Slovensko je najväčšou medzinárodnou študentmi riadenou organizáciou na svete. Je jednou z najväčších svetových platforiem mladých ľudí a dobrovoľníkov.

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: http://www.studentstartup.sk/vysledky.html

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky