Súčasťou medzinárodného výskumného tímu boli aj vedci z českej Akadémie vied. Prácu uverejnili v odbornom časopise Nature.
Medzinárodný výskumný tím, ktorého súčasťou boli aj vedci z Českého centra pre fenogenomiku a laboratória transgénnych modelov chorôb Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR v centre BIOCEV, odhalil nové poznatky o poruche vývoja zubov (amelogenesis imperfecta), ktorá ovplyvňuje zdravie zubov pacientov s autoimunitným ochorením.
Málo známe stavy amelogenesis imperfecta
Štúdia, uverejnená v časopise Nature, vrhá svetlo na málo známe stavy amelogenesis imperfecta u pacientov s autoimunitným polyglandulárnym syndrómom typu 1 (APS-1) a celiakiou.
Ameloblasty, teda bunky zodpovedné za tvorbu zubnej skloviny, sú pri vytváraní odolnej vonkajšej vrstvy zubov závislé od niekoľkých proteínov. Keď imunitný systém tela tieto proteíny napadne, vývoj zubov sa naruší a vedie k vzniku amelogenesis imperfecta, čo je stav charakterizovaný oslabenými odfarbenými zubami ľahko podliehajúcimi poškodeniu.
Táto skutočnosť bola pre lekársku obec dlho záhadou, avšak nová štúdia pod vedením Jakuba Abramsona z Weizmannovho inštitútu v Izraeli ponúka dosiaľ nevídané poznatky.
Výskumný tím, ku ktorého práci významne prispel aj Jan Procházka z Českého centra pre fenogenomiku, využil pokročilé technológie na analýzu fenotypov zubov a objasnil procesy, ktoré v prípade autoimunitných ochorení narúšajú mineralizáciu skloviny.
Autoprotilátky izotypu IgA
Štúdia tiež odhalila, že u väčšiny pacientov s APS-1 a celiakiou sa vyvíjajú autoprotilátky, najmä izotypu IgA, proti proteínom špecifickým pre ameloblasty. Dôsledkom je porucha tolerancie organizmu k týmto proteínom, čo vedie k narušenej tvorbe skloviny.
V prípade celiakie súvisí tento jav zrejme so stratou tolerancie k črevným antigénom, ktoré sú rovnako prítomné v tkanive skloviny. Uvedené zistenia naznačujú nový typ autoimunitnej poruchy závislej od IgA, ktorú vedci súhrnne nazvali autoimunitná amelogenesis imperfecta.
Zdroj: TS AV ČR
(af)